Plan zagospodarowania terenów w północnej części Kielc oraz przekazanie funduszy klubowi piłkarskiemu Korona – te m.in. sprawy będą rozpatrywane na najbliższej sesji Rady Miasta, którą zaplanowano na 25 lipca.
Kolejna uchwała ma dotyczyć zmiany statutu Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach. Zakłada ona utworzenie stanowiska zastępcy dyrektora tej instytucji. Radni będą mówić również o zakupie nieruchomości pod inwestycje, prowadzone przez Miejski Zarząd Dróg. Zajmą się także sprawą zmiany granic obwodów publicznych szkół podstawowych w związku z likwidacją placówki numer 29 oraz przekazaniem szkoły muzycznej Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Trzy uchwały dotyczą planów zagospodarowania terenów: wokół dworca PKS, u zbiegu ulic Jesionowej i Zagnańskiej oraz przy ulicy Transportowców, gdzie przewidziana jest budowa sklepów wielkopowierzchniowych – informuje przewodniczący Rady Miasta, Tomasz Bogucki.
Odnosząc się do interwencji przedstawicieli Ruchu Palikota, którzy nie zgadzają się z trybem przyjęcia w poczet honorowych obywateli miasta biskupa Kazimierza Ryczana, Tomasz Bogucki stwierdził jedynie, że pismo wyjaśniające w tej sprawie zostało wysłane do wojewody świętokrzyskiego.
Pytana przez nas o tę sprawę dyrektor wydziału prawnego, nadzoru i kontroli Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, Joanna Wiśniewska-Martynowicz informuje, że skarga Ruchu Palikota dotyczy dwóch aspektów. Pierwszy, to brak zachowania jawności przy nadawania tytułu i niemożność wstępu na posiedzenie rady, które odbyło się w Pałacu Biskupów Krakowskich. Dyrektor dodaje, że w piśmie do wojewody przewodniczący rady miasta wyjaśnił, iż charakter miejsca zdecydował o ograniczonym udziale gości, a jawność została zachowana przez transmisję na żywo, a także przez udział mediów w tym wydarzeniu i udostępnienie dokumentów na stronach urzędu miasta.
Kolejna nieprawidłowość, według przedstawicieli Ruchu Palikota, dotyczy podjęcia decyzji o nadaniu tytułu przez aklamację, a nie poprzez głosowanie radnych. Przewodniczący rady miasta powołuje się na zapisy w statucie miasta, które dają taką możliwość w uzasadnionych przypadkach. Wojewoda ma czas do końca tygodnia na zajęcie stanowiska w tej sprawie.