Budżet obywatelski będzie realizowany od przyszłego roku w
Kielcach. To wydzielona część planu finansowego, do której propozycje zgłaszają stowarzyszenia, organizacje pozarządowe i mieszkańcy. Do rozdysponowania będzie 3 miliony złotych. Ostatecznie o przeznaczeniu pieniędzy zdecydują mieszkańcy w głosowaniu.
W Kielcach najpilniejszą potrzebą jest zagospodarowanie Rynku – stwierdziła na naszej antenie redaktor naczelny Gazety Wyborczej, Alina Janusz. Na głównym placu miejskim brakuje propozycji dla dzieci i rodziców. Dobrym pomysłem dla aktywnych jest wypożyczalnia rowerów. Jako, że centrum miasta jest zamknięte dla ruchu byłaby to alternatywa dla osób, chcących szybciej przemieścić się w śródmieściu – dodała Alina Janusz.
Zdaniem Joanny Gergont – Woś, istotną sprawą jest integracja mieszkańców osiedli domów jednorodzinnych i budowanie infrastruktury, która pomogłaby ich zaktywizować, służyła rekreacji i wspólnemu wypoczynkowi.
Redaktor naczelny Radia Kielce dodała, że budżet obywatelski nie może być listą pobożnych życzeń. Powinien natomiast skłaniać mieszkańców do przemyśleń i tworzenia takiego planu, by zoptymalizować potrzeby wszystkich zainteresowanych. Projekt regulaminu tworzenia budżetu obywatelskiego dostępny będzie od dziś na stronach internetowych Radia Kielce, Gazety Wyborczej i Urzędu Miasta. Zależy nam, żeby jak najwięcej osób w różnym wieku wypowiadało się zarówno na temat projektu regulaminu, jak i samego budżetu – powiedziała Joanna Gergont – Woś. Uwagi do planu można zgłaszać do 25 lipca. 7 października będą ogłoszone wyniki głosowania w sprawie propozycji do budżetu obywatelskiego.