W piątek w Michniowie odbędą się uroczystości, upamiętniające 70. rocznicę pacyfikacji wsi, dokonanej przez Niemców 12. i 13. lipca 1943 roku. W jej wyniku zastrzelono lub spalono żywcem w domach i stodołach ponad dwieście osób, mężczyzn, kobiet i dziec, a kilkadziesiąt wywieziono do obozów.
Najmłodszą ofiarą był 9-dniowy Stefanek Dąbrowa. Mordowano ludzi starszych, w tym 70-letnią Józefę Przeworską – mówi Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej. Dodaje, że była to zaplanowana, okrutna rzeź niewinnych ludzi.
Przerażająca jest historia rodziny Wikłów – z rąk żandarmów zginęła matka z pięciorgiem dzieci. Hitlerowiec strzelał w głowy – od najmłodszego do najstarszego dziecka na oczach matki, którą zastrzelił na końcu.
Jak twierdzi dr Tomasz Domański z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej – Niemcy, mimo załamania frontu wschodniego wierzyli, że wygrają wojnę i choć pacyfikacje z militarnego i ekonomicznego punktu widzenia były pozbawione sensu, to stanowiły konsekwentną realizację nazistowskiej ideologii.
Obchody rocznicowe rozpoczną się o 15.00 przed Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, które jest symbolem 817 wsi, spacyfikowanych w czasie II wojny światowej w Polsce. W uroczystości wezmą udział delegacje, reprezentujące te miejscowości. Swój udział zapowiedział także Piotr Żuchowski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
Po mszy świętej i złożeniu kwiatów przy mogile pomordowanych odbędzie się widowisko historyczne „W imię Boga, Honoru i Ojczyzny” w wykonaniu Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich. W widowisku weźmie udział kilka grup rekonstrukcyjnych.
W Michniowie budowane jest Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich według projektu jednego z twórców Muzeum Powstania Warszawskiego – Mirosława Nizio. Jak podkreśla kierownik mauzoleum, Stanisław Krogulec – upamiętni ono wszystkie spalone wsie, także te na kresach wschodnich. Ogłoszono przetarg na nowy etap budowy. Część architektoniczna ma być gotowa w przyszłym roku, potem urządzana będzie wystawa, w której wykorzystane będą środki multimedialne, by przyciągnąć młodego widza.