Zachęcamy Państwa do kontaktu z ekspertami w sprawie nowych zasad gospodarowania odpadami.
Poniżej odpowiedzi Adam Rogalińskiego z Urzędu Miasta Kielce na pytania jakie wpłynęły na adres
- Z południowo-wschodnich dzielnic Kielc (Ostra Górka, Baranówek) śmieci miały być odebrane kilka dni temu. Do tej pory nie są. Pytanie od mieszkańców kiedy zostaną odebrane.
Firma Veolia ustala harmonogramy wywozu z poszczególnych ulic. Generalnie wywozy z domków są realizowane co dwa tygodnie. Harmonogramy są dostępne w formie plików PDF
KIELCE-wywóz odpadów komunalnych
- Na osiedlu Ślichowice w Kielcach w altankach są stare pojemniki na nieposegregowane śmieci. Kiedy pojawia się nowe z możliwością dzielenia odpadków?
Pojemniki są dowożone na bieżąco, można się spodziewać nowych zestawów pojemników w ciągu najbliższych dni.
- Co zrobić z wytłoczkami po jajkach kupionych w sklepie? Gdzie wrzucać?
Wytłoczki z masy papierowej (karton) oraz z tworzyw sztucznych można wrzucać do pojemnika/worka żółtego, chyba, że są resztki potłuczonych jaj. Wtedy należy umieszczać je w pojemniku na odpady zmieszane.
- Co mamy robić z opakowaniami po jogurtach?
Należy je umieszczać w pojemniku na odpady zmieszane, chyba, że pojemnik jest w miarę czysty, wtedy można umieścić go w pojemniku/worku żółtym
- Co ze śmieciami wielkogabarytowymi, jak i gdzie je wyrzucić?
Zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku w gminach odpady te będą odbierane 1 raz na kwartał, w okresie pośrednim można je dowieźć na teren gminnego punktu zbierania odpadów ul. Piekoszowska 390 po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym 603 060 445.
- Co zrobić z popiołem, liśćmi czy skoszona trawą?
Liście i trawę warto kompostować, ale w przypadku nadmiaru także z popiłem można je umieszczać w pojemniku na odpady zmieszane. Dla odpadów zielonych będą organizowane zbiórki 2 razy w roku.
Otrzymaliśmy też drogą elektroniczną list od mieszkańca gminy Daleszyce.
Droga Redakcjo
zgodnie z harmonogramem http://daleszyce.pl/pl/harmonodpady z ulicy Chabrowej, miejscowość Mójcza śmieci segregowane miały być odebrane w sobotę,jednak do tej pory firma odpowiedzialna za odbiór nie dostarczyła worków ani nie pojawiła się w sobotę po śmieci, wczoraj zaplanowany był odbiór śmieci zmieszanych również firma EKOM nie zjawiła się, za co mamy płacić? Śmieci zaczynają zalegać i robi się problem. Po co jest ustalany harmonogram jeżeli się go nie przestrzega już w pierwszych terminiach?!
Sprawa druga, do tej pory śmieci Veolia odbierała 2 razy w miesiącu przez cały rok, gmina wymyśliła od 1 października do 30 kwietnia jeden raz w miesiącu, od 1 maja do 30 września dwa razy w miesiącu, jakie to wyliczenia czy badania wskazują, że od października do kwietnia produkowane jest mniej śmieci? Czyżby chodziło o to, że zimą nie będą aż tak bardzo śmierdzieć? Czy też gmina po cichu „ekologicznie” nakłania do spalania śmieci w piecach c.o.. Będę musiał się poważnie zastanowić nad zmianą systemu ogrzewania bo mój obecny na to technicznie nie pozwala.
Całe wykonanie tej ustawy to jeden wielki żart.
Odpowiedzi udzielił Zastępca Burmistrza Daleszyc Bogusław Skowron
Odpowiadając na e-maila w sprawie odbioru śmieci z ul. Chabrowej w Mójczy wyjaśniamy, że firma „EKOM” ze względu na odbiór każdej ilości odpadów od mieszkańców bez żadnego ograniczenia nie była w stanie opróżnić wszystkich posesji w terminie i odpady te, które miały być odbierane w Mójczy wg. harmonogramu odbioru odpadów zarówno odpady segregowane jak i niesegregowane odbierane były we wtorek i środę. W te dni, które miała być obsłużona miejscowość Mójcza były obsługiwane również inne miejscowości z terenu Gminy. Mieszkańcy Mójczy z ul. Chabrowej należącej do gminy Daleszyce mieli odebrane odpady w środę. (…)
W kwestii dotyczącej worków wyjaśnimy, że pracownicy firmy worki dostarczają na posesje.
W sprawie dotyczącej częstotliwości odbioru wyjaśniamy, że do 30 czerwca 2013 r. właściciel nieruchomości miał zawartą indywidualną umowę z firmą odbierającą odpady i sam wskazywał ile razy w miesiącu chce, żeby mu odbierano odpady i za nie płacił. W nowym systemie gospodarowania odpadami gmina musiała wziąć pod uwagę wszystkich mieszkańców, a nie tylko mieszkańców miejscowości Mójcza ul. Chabrowa. Przyjęliśmy takie rozwiązanie odbioru odpadów zmieszanych ze względu na koszty jakie musieliby mieszkańcy ponieść w przypadku odbioru odpadów ze zwiększoną częstotliwością również w miesiącach od 1 października do 30 kwietnia. Ponadto na spotkaniach prowadzonych w sołectwach mieszkańcy deklarowali nam chęć odbioru odpadów tylko raz w miesiącu. Zgłaszali nam, że nie ma potrzeby częstszego odbierania śmieci bo nie będą mieć co wystawiać w pojemnikach.
Firma „EKOM” już nadrobiła zaległości, które wynikały z przedstawionego harmonogramu. Problemy z jakimi musimy się uporać ma nie tylko Gmina Daleszyce bowiem chaos związany z gospodarką odpadami panuje w całej Polsce. Prosimy jednocześnie o cierpliwość i wyrozumiałość w sprawie wdrożenia nowego systemu gospodarowania odpadami na terenie gminy Daleszyce.