W Starachowicach znajdują się aż dwa kąpieliska: Lubianka i Piachy.
Kąpielisko Lubianka jest położone w samym centrum miasta. Wyróżnia je piaszczysta plaża strzeżona w sezonie przez ratownika. Wypoczywający mają też możliwość skorzystania z wypożyczalni sprzętu pływającego w postaci kajaków i rowerków wodnych. Kąpieliskiem i całym zalewem administruje Miejskie Centrum Rekreacji i Wypoczynku w Starachowicach.
Lubianka to zbiornik rekreacyjny. Znajduje się w południowo-zachodniej części Starachowic, gdzie malowniczo układa się na obrzeżach Sieradowickiego Parku Krajobrazowego. Zalew utworzono na wodach rzeki Lubianki w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wodą zalano wówczas powierzchnię 39,8 ha. Udało się to dzięki spiętrzeniu rzeki betonowymi zaporami. Głębokość zbiornika dochodzi tu do 7 metrów w najgłębszych miejscach.
Północna część zalewu posiada usypaną plażę, która liczy kilkadziesiąt metrów długości. Znajdujące się przy niej molo wyznacza jednocześnie granicę brodzika dla dzieci. Dodatkowo obecność na plaży ratownika sprawia, że coraz częściej można spotkać tu rodziny z małymi dziećmi. Po przeciwnej – południowej stronie znajduje się przystań dla żaglówek. W sezonie letnim jest wykorzystywana m.in. przez starachowickich adeptów żeglarstwa zrzeszonych w Harcerskim Ośrodku Obozowym Lubianka. Przystanią opiekuje się Żeglarski Krąg Starszyzny Bajdewind. Dojazd jest możliwy od strony ul. Szydłowskiego.
Piachy to drugi po Lubiance zalew w Starachowicach. Powstał na wodach rzeki Kamiennej, dzięki czemu jest idealnym miejscem nie tylko do wypoczynku, ale też do łowienia ryb. Czysta plaża to niewątpliwy walor tego kąpieliska. Częścią kąpieliska zarządza Miejskie Centrum Rekreacji i Wypoczynku w Starachowicach.
Zbiornik Piachy powstał na przełomie lat 50-60 ubiegłego stulecia. Dzięki zalaniu wodą z pobliskiej rzeki Kamiennej dawnego wyrobiska piasku w dzielnicy Michałów powstał zbiornik o powierzchni blisko 14,5 ha. Zlokalizowany jest w pobliżu ulic Składowej i Turystycznej. Od jego północnej strony brzeg posiada piaszczystą plażę o długości około 50 metrów.
Okolica zalewu jest ważnym i historycznym miejscem dla świętokrzyskiego przemysłu, bowiem zalew znajduje się w dzielnicy Michałowice, któa była przed laty wsią należąca do opactwa benedyktynów na Świętym Krzyżu. Po przejęciu wsi przez państwo rozwijał się w niej przemysł metalurgiczny. W miejscowych fryszerkach powstawała m.in. broń palna i biała. W roku 1870 zakłady stały się własnością prywatną.
Poza plażą wiele miejsc na brzegu starachowickiego zbiornika jest często obleganych przez wędkarzy. Wody zbiornika są zarybione i można w nich spotkać m.in. sumiki karłowate, karpia, amura białego, leszcza, lina, szczupaka czy węgorza. Wśród metod połowu najpopularniejsze są spinning i spławik, choć także metoda gruntowa daje oczekiwane rezultaty.