Ponad 5 milionów złotych, a nie 3 miliony złotych jak wcześniej zakładano przeznaczy miasto Kielce na budżet obywatelski – poinformował prezydent Wojciech Lubawski. Decyzja o zwiększeniu budżetu podyktowana jest bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców tą ideą oraz wynikami głosowania.
Idea budżetu obywatelskiego będzie w Kielcach kontynuowana – powiedział na naszej antenie prezydent Wojciech Lubawski.
Posłuchaj Rozmowy Dnia z prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim
Najwięcej głosów, prawie 3,5 tysiąca otrzymał projekt przygotowany wspólnie przez Stowarzyszenie Kieleckie Inwestycje i Stowarzyszenie MTB Kielce dotyczący rozbudowy infrastruktury rowerowo – pieszej i połączenia w jedną sieć, ścieżek rowerowych na terenie miasta.
Kolejnym wybranym projektem jest budowa boiska wielofunkcyjnego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 na Białogonie. Na ten projekt oddano 2 tysiące 138 głosów. W akcję zbierania podpisów zaangażowała się cała lokalna społeczność. Z inicjatywą wyszła pani Honorata.
W przyszłym roku rozpocznie się także budowa pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 imienia Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Projekt uzyskał 2 tysiące 314 glosów, a jego koszt oszcowano na 1 milion 900 tysięcy złotych.
Wojciech Lubawski dodał, że projekty złożone przez mieszkańców były dobrze przygotowane i będą cenną wskazówką podczas planowania inwestycji na kolejne lata. Miasto na pewno nie zrezygnuje z ich realizacji.
Mieszkańcy Kielc oddali ponad 37 tysięcy głosów na 67 projektów w ramach budżetu obywatelskiego. Prezydent Wojciech Lubawski deklaruje, że ta idea będzie kontynuowana. Pełna lista z wynikami głosowania znajduje się na stronie internetowej kieleckiego ratusza.
Ponad 37 tysięcy głosów oddali mieszkańcy Kielc na propozycje inwestycji do zrealizowania, w ramach budżetu obywatelskiego. Zdecydowana większość z nich została dostarczona osobiście – poinformowała Jolanta Kozera, zastępca dyrektora Wydziału Budżetu w ratuszu.
W sumie oddano ponad 38 tysięcy głosów, ale przeszło 900 było nieważnych. Nie było projektu, na który nie oddano by żadnego głosu
Radna Agata Wojda podkreśla, że liczba oddanych głosów, to olbrzymi sukces inicjatorów idei budżetu obywatelskiego, czyli organizacji pozarządowych, kieleckich mediów, w tym Radia Kielce, władz miasta, ale przede wszystkim mieszkańców. Jej zdaniem, w Kielcach zaczyna się budować świadome, odpowiedzialne społeczeństwo obywatelskie. Agata Wojda dodaje, że to jest także argument dla prezydenta, aby w przyszłym roku zwiększyć kwotę przeznaczoną na budżet obywatelski.
7 października, prezydent Wojciech Lubawski ogłosi wyniki głosowania. Spośród 67 propozycji, które można było poprzeć, wybrane zostaną te, które otrzymały największą liczbę głosów i zmieszczą się w kwocie 3 milionów złotych. Inwestycje wybrane przez mieszkańców będą realizowane w przyszłym roku.
Akcję wprowadzenia w Kielcach budżetu obywatelskiego, pod hasłem „Razem poukładajmy Kielce”, zainicjowały Gazeta Wyborcza i Polskie Radio Kielce, przy poparciu prezydenta Wojciecha Lubawskiego.
W kieleckim Urzędzie Miasta liczone są głosy z propozycjami inwestycji, które mieszkańcy chcieliby zrealizować w ramach budżetu obywatelskiego. Spośród 67 propozycji, na które można było głosować wybrane zostaną pomysły o największej liczbie wskazań i zmieszczą się w kwocie 3 milionów złotych, bo taka zostanie zarekomendowana radnym w ramach budżetu obywatelskiego. Wyniki liczenia zostaną ogłoszone 7 października.
Zastępca prezydenta Kielc Tadeusz Sayor stwierdził, że zainteresowanie mieszkańców ideą budżetu obywatelskiego było bardzo duże. Teraz urzędnicy czekają na głosy przesłane pocztą.
Radny Władysław Burzawa obawiał się, że mieszkańcy nie przekonają się do idei budżetu obywatelskiego, ale jak się okazało zainteresowanie przeszło wszelkie oczekiwania. Tym bardziej, że w Kielcach jest to nowość. W tym kontekście kwota 3 mln złotych na realizacje tych inwestycji jest mała i niektóre osoby mogą być rozczarowane. W przyszłości aby dać szansę na realizację inwestycji zgłoszonych przez mniejsze wspólnoty, wszystkie zadania zostaną podzielone na określone grupy.
Radny Stanisław Rupniewski podkreśla, że niewątpliwą zaletą budżetu obywatelskiego jest aktywność mieszkańców. Teraz rolą radnych będzie analiza wszystkich propozycji i wprowadzenie do kolejnego budżetu miasta najlepszych spośród tych które nie doczekają się teraz realizacji.
Akcję dotyczącą wprowadzenia w Kielcach budżetu obywatelskiego pod hasłem „Razem poukładajmy Kielce” zainicjowały Gazeta Wyborcza i Polskie Radio Kielce przy poparciu prezydenta Wojciecha Lubawskiego.
Poniedziałek, 30 września był ostatnim dzień głosowania na projekty, zgłoszone przez kielczan do budżetu obywatelskiego.
W głosowaniu mogły brać udział osoby mieszkające w Kielcach, które ukończyły 16 rok życia.
Mieszkańcy Kielc mogli wybierać więcej niż jedną z 67. propozycji, zakwalifikowanych do głosowania. Lista projektów, na które oddane zostanie najwięcej głosów ogłoszona zostanie 7 października, a o ostatecznym kształcie budżetu obywatelskiego zadecyduje Rada Miasta.
W poniedziałek, 23 września rozpoczął się drugi tydzień głosowania na projekty zgłoszone przez mieszkańców Kielc do budżetu obywatelskiego. Wnioskodawcy mieli czas do ostatniego piątku na uzupełnienie brakującej dokumentacji. W ośmiu przypadkach nie udało się tego zrobić.
Ostatecznie mamy więc 67 pomysłów, na które mogą głosować mieszkańcy. Realizacja wszystkich propozycji kosztowałaby 42 miliony 392 tysiące złotych, a na budżet obywatelski ma być przeznaczone 3 miliony. Trwa więc społeczna kampania przekonywania mieszkańców do własnych postulatów.
Do głosowania zachęcają na przykład proboszczowie na mszach. W parafii Chrystusa Króla mobilizowano do wsparcia projektów z terenu Baranówka, w kościele świętej Jadwigi mówiono natomiast o potrzebie budowy boiska na osiedlu Świętokrzyskim. Dariusz Kozak, który zbierał podpisy pod tym właśnie pomysłem aktywizuje mieszkańców przy pomocy Facebooka. Będzie także chodził od domu do domu, by zbierać głosy na boiskowy projekt
Swoich szans szukają także stowarzyszenia MTB i Kieleckie Inwestycje. Przy okazji niedzielnej rowerowej masy krytycznej, także zbierali deklaracje poparcia od mieszkańców. Marcin Chłodnicki z MTB przekonuje, że to właśnie ich zadanie najbardziej zasługuje na sfinansowanie z budżetu obywatelskiego
Poparcia dla zgłoszonych projektów można udzielać na specjalnych formularzach bezpośrednio w ratuszu lub przesyłając je drogą mailową lub pocztową. Głosowanie trwa do przyszłego poniedziałku, 30 września. Lista najlepszych projektów ogłoszona zostanie 7 października, a ostateczną decyzję w sprawie budżetu obywatelskiego podejmą kieleccy radni.
Lista zadań dopuszczonych do głosowania
108 projektów zgłosili mieszkańcy Kielc do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. Na 74 z nich możemy już głosować.
Od 16 do 30 września za pośrednictwem internetu, lub na specjalnych formularzach w Urzędzie Miasta, mieszkańcy mogą oddać głos na dany projekt. Wyniki poznamy 7 października. Pomysły, które zwyciężą w głosowaniu będą realizowane w 2014 roku. Prezydent Kielc Wojciech Lubawski w ramach budżetu obywatelskiego zarekomenduje radnym na ten cel kwotę 3 milionów złotych.
Niżej prezntujemy przyjęte i odrzucone projkety w formacie PDF.
Projekty przyjęte do realizacji
Akcję „Razem poukładajmy Kielce”, dotyczącą wprowadzenia budżetu obywatelskiego zainicjowały Gazeta Wyborcza i Radio Kielce.