Wraca spór o autorstwo odkrycia śladów tetrapoda w kamieniołomie Zachełmie.
Na stronie internetowej Oddziału Świętokrzyskiego Państwowego Instytutu Geologicznego opublikowano stanowisko komisji do spraw etyki w nauce Polskiej Akademii Nauk, która rozpatrując skargę doktora Zbigniewa Złonkiewicza na nieuczciwe działanie Piotra Szreka i Grzegorza Niedźwiedzkiego, autorów sławnego artykułu w piśmie „Nature”, stwierdza, że analizując zgromadzoną przez skarżącego dokumentację nie można jednoznacznie stwierdzić, kto jest autorem odkrycia.
Opublikowanie przez Niedźwiedzkiego i Szreka w styczniu 2010 roku artykułu w „Nature” uznane zostało za sensację naukową a młodzi naukowcy otrzymali wiele wyróżnień i doroczną nagrodę naukową premiera. Zbigniew Złonkiewicz tymczasem zarzucał autorom artykułu pomijanie jego roli w odkryciu, i skierował skargę do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Ministerialny zespół do spraw dobrych praktyk w nauce zajął stanowisko niekorzystne dla Złonkiewicza. Naukowiec nie mogąc uzyskać pełnego uzasadnienia stanowiska pozwał z kolei do sądu minister Kudrycką za opieszałość urzędu. Sąd skazał minister na grzywnę.
Członkowie Komisji Etyki Polskiej Akademii Nauk w opublikowanym stanowisku stwierdzają, że młodzi naukowcy, którzy dokonali niewątpliwie bardzo ważnego odkrycia, naruszyli obowiązujące w świecie naukowym zasady rzetelności i uczciwości naukowej nie wprowadzając nazwiska Złonkiewicza do informacji o odkryciu.
Piotr Szrek odmówił komentarza do stanowiska komisji stwierdzając, że nie interesuje się tą sprawą. Grzegorz Niedźwiedzki prowadzi badania w Szwecji i nie odbiera telefonów.