Tarnowska Grupa Azoty, to potencjalny nowy właściciel Kopalni i Zakładów Chemicznych Siarki „Siarkopol”. Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało, że parafowany został projekt umowy sprzedaży akcji spółki z Grzybowa. Oznacza to, że Grupa Azoty może podjąć z przedstawicielami pracowników „Siarkopolu” rozmowy o pakiecie socjalnym. Mają się one zakończyć do 24 czerwca.
Jerzy Trębliński, przewodniczący OPZZ w „Siarkopolu”, poinformował nas, że załoga nie zamierza jednak przystąpić do rozmów. Wyjaśnia, że powodem takiej decyzji jest podział zysku, który „Siarkopol” wypracował w 2012 roku. Jerzy Trębliński dodaje, że chodzi o 80 mln zł. Jego zdaniem, w przypadku sprzedaży grzybowskiej spółki, pieniądze trafią na konto inwestora, czyli Grupy Azoty, a zdaniem związkowców, powinni je otrzymać pracownicy.
Ministerstwo Skarbu Państwa wystawiło na sprzedaż 85 procent akcji „Siarkopolu”. Pozostałe 15 procent, zgodnie z ustawą o komercjalizacji i prywatyzacji, trafi nieodpłatnie do pracowników spółki z Grzybowa. Zatrudniający około 800 osób „Siarkopol” zajmuje się wydobyciem siarki metodą podziemnego wytopu. 75 procent produkcji spółki trafia na eksport. Między innymi do Maroka, Rosji, Hiszpanii, Brazylii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Notowana od 2008 roku na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych Grupa Azoty poinformowała w specjalnie wydanym komunikacie, że chce kupić „Siarkopol”, aby zabezpieczyć dostawy płynnej siarki do swoich zakładów.
Robert Felczak