Tysiące osób uczestniczyły w Kielcach w uroczystościach Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwanych też Świętem Bożego Ciała. Rozpoczęła je msza, odprawiona na placu Błogosławionego Jana Pawła II.
Po niej wierni przeszli ulicami miasta z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy, przy których czytane były fragmenty Ewangelii, mówiące o ustanowieniu Eucharystii.
Liturgia Bożego Ciała była koncelebrowana przez księży pod przewodnictwem ordynariusza diecezji kieleckiej, biskupa Kazimierza Ryczana. W homilii hierarcha nazwał dzisiejsze święto odnowieniem aktu wiary, jakim jest przyjęcie komunii. Przypomniał, że wobec Boga wszyscy jesteśmy równi. Mówił do wiernych, że to nie politycy i dziennikarze powinni być autorytetami dla ludzi, a mediom wypomniał, że nie szanują chrześcijan. Biskup Kazimierz Ryczan w strugach padającego deszczu przypomniał, że jedynym autorytetem jest Bóg.
Hierarcha nawiązał również do podziałów politycznych, które niczemu dobremu nie służą. Pokonanie przeciwnika politycznego daje jedynie złudną satysfakcję wygranej – mówił ordynariusz diecezji kieleckiej. Dodał, że dla wszystkich najważniejsza powinna być Polska i dobro narodu. „Na niezgodzie i podziałach nic nie da się zbudować”, podkreślił w homilii biskup Ryczan.
Procesja eucharystyczna z tysiącami wiernych przeszła ulicami Jana Pawła II, Seminaryjską i Żeromskiego do Placu Moniuszki, a następnie ulicą Kościuszki do kościoła świętego Wojciecha.
Paweł Klepka
fot. Wojciech Habdas
W strugach deszczu odbyła się procesja Bożego Ciała w Jędrzejowie. Wierni szli z klasztoru ojców cystersów ulicami osiedla Zamoście. W kazaniu podczas nabożeństwa ojciec Marek powiedział, że uroczystość ku czci Najświętszego Sakramentu jest świętem bardzo ważnym dla katolików, ponieważ zbliża do Boga człowieka, który publicznie wyznaje swoją wiarę.
Nie można budować prawdziwego szczęścia człowieka bez Jezusa Chrystusa – dodał ojciec Marek.
Po
mszy procesja wyruszyła w stronę cmentarza klasztornego. Wierni modlili
się przy 4 ołtarzach, które znajdowały się przy ulicach: Spółdzielczej,
Wspólnej, Osiedlowej oraz na placu przy klasztorze cystersów. Tam
czytano fragmenty Ewangelii związane z Eucharystią. Ołtarze wykonane
przez wiernych przyozdobione zostały obrazami z wizerunkiem Chrystusa,
kwiatami i gałązkami brzozowymi.
Według
parafian – zielone gałązki, które zabierają z poświęconych ołtarzy do
domów mają magiczną moc i chronią domy. Jak mówili – udział w
procesji jest publicznym wyznaniem wiary i pobożności, które są
przekazywane
z pokolenia na pokolenie.
W Jędrzejowie procesje Bożego Ciała odbyły się również w parafiach Świętej Trójcy i Matki Bożej Łaskawej.
tekst i zdjęcia: Ewa Pociejowska-Gawęda