„Razem poukładajmy Kielce” – to hasło kampanii, promującej utworzenie w Kielcach budżetu obywatelskiego, którą przy wsparciu prezydenta Wojciecha Lubawskiego rozpoczęły Gazeta Wyborcza i Radio Kielce. Wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka – Koruba stwierdziła, że takie inicjatywy są godne poparcia.
Mogą się jednak pojawić sytuacje, w których miasto z różnych przyczyn nie będzie mogło zrealizować projektów, zaproponowanych przez mieszkańców.
Aby uniknąć takich sytuacji konieczne jest przygotowanie jasnego, przejrzystego regulaminu, na podstawie którego mieszkańcy zgłaszaliby swoje propozycje – dodaje Bożentyna Pałka – Koruba. Zdaniem wojewody – przede wszystkim muszą zostać w nim określone obszary, w ramach których mogłyby być realizowane projekty budżetu obywatelskiego oraz kwota, przeznaczona na ten cel.
Pierwszym miastem w Polsce, które w 2011 roku wprowadziło budżet obywatelski był Sopot. W ubiegłym roku budżet partycypacyjny wprowadziły Elbląg, Gorzów Wielkopolski, Poznań i Zielona Góra. Obecnie przygotowują się do tego Bydgoszcz, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Kędzierzyn-Koźle oraz Gdańsk, Łódź́, Płock i Radom, a także Tarnów, Toruń i Wrocław.
Robert Szumielewicz