Szczęk szabel, tętent wierzchowców i okrzyki zagrzewające do boju. Sceny walki powstańców styczniowych z oddziałami rosyjskimi, w bitwie pod Jeziórkiem koło Ostrowca oglądała niemal tysiącosobowa widownia. Bitwę odtworzono w 150. rocznicę wydarzeń, a w widowisku brała udział ponad setka inscenizatorów z całej Polski.
W bitwie pod Jeziórkiem, wygranej przez powstańców, pod wodzą płk Dionizego Czachowskiego, zginął dowódca oddziałów rosyjskich, major Klewcow, który po doświadczeniach w walkach na Kaukazie, deklarował rozgromienie słabo przygotowanych Polaków.
Twórca widowiska- Przemysław Bednarczyk podkreślił, że inscenizacje bitew z tego okresu są bardzo widowiskowe. Dzieje się tak, ponieważ wiernie odtwarzane są sceny wymiany strzałów, z użyciem czarnego prochu. Dodatkowo, kawaleria z tego okresu jest wyjątkowo barwna.
Rozmachem inscenizacji zachwyceni byli widzowie, których na polanie nieopodal muzeum w Krzemionkach zgromadziło się kilkuset. Dla wielu było to odkrywanie mało znanych wydarzeń z naszej historii.
Widowisko trwało prawie dwie godziny, ale dla tych, którzy chcieli poznać szerszy kontekst bitwy, Muzeum Archeologiczne w Krzemionkach przygotowało projekcję filmu autorstwa Przemysława Bednarczyka, zrealizowanego dla TV Historia.
tekst i zdjęcia: Teresa Czajkowska
Inscenizację zwycięskiej dla powstańców styczniowych bitwy pod Jeziórkiem koło Ostrowca, będzie można obejrzeć na polanie nieopodal miejsc, gdzie rozegrały się te historyczne wydarzenia.
W trakcie imprezy zorganizowanej z okazji 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego oraz bitwy pod Jeziórkiem, odbędzie się także projekcja filmu o wydarzeniach sprzed półtora wieku oraz koncert pieśni z tamtych czasów. Dokładnie 4 maja 1863 roku w okolicach osady Jeziórko nieopodal Sudołu, rozegrała się jedna z niewielu zwycięskich dla Polaków, powstańczych walk. Oddziały powstańcze pod dowództwem pułkownika Dionizego Czachowskiego pokonały świetnie wyposażone i wyszkolone wojska carskie z majorem Klewcowem na czele. W bitwie poległo aż 90 dragonów w tym dowódca Ilja Klewcow, natomiast straty powstańców wyniosły tylko 8 zabitych i 12 rannych.
Właśnie przebieg tej zwycięskiej bitwy będzie można zobaczyć w niedzielne popołudnie na łąkach niedaleko siedziby muzeum i rezerwatu Krzemionki. Weźmie w niej udział ponad 100. Włodzimierz Szczałuba, dyrektor muzeum na Krzemionkach, współorganizator tej imprezy, informuje, że przed inscenizacją przygotowaną przez Przemysława Bednarczyka, scenarzystę i reżysera filmu o powstaniu, zaplanowano prezentację oddziałów powstańczych i rosyjskich.
Pokaz rozpocznie się o godzinie 15.00 potem już w pobliskiej siedzibie muzeum na Krzemionkach będzie można obejrzeć film produkcji TVP Historia pt. „Rok 1863” opowiadający m.in. o inscenizowanych wydarzeniach. W trakcie tej imprezy będzie można nabyć najnowsze wydawnictwa traktujące o powstaniu styczniowym, filateliści będą mogli zdobyć wydaną specjalne z okazji tej rocznicy kartę pocztową i okolicznościowy stempel. A wszystkie wydarzenia będą się odbywały w miejscowości Sudół, przy trasie z Ostrowca do Bałtowa.
Teresa Czajkowska
Leśnicy upamiętnili Powstańców Styczniowych odsłaniając obelisk w miejscowości Jeziórko