Turyści najpierw zobaczą ciekawe miejsca, a potem będą mieli do wykonania konkretne zadania. W 41 gminach województw: świętokrzyskiego i mazowieckiego realizowany jest projekt „Szlak Przygody”. Jego rozpoczęcie zaplanowano w długi majowy weekend. Szlak zasięgiem obejmuje 850 km tras, na których znajdzie się ponad 100 oznakowanych atrakcji. Wszystkie są ściśle związane z historią i kulturą regionu.
Utworzono 6 krain tematycznych: Sacrum i Profanum, Talentów, Natury, Legend, Czterech Żywiołów i Kultur. W gminie Górno umieszczono na przykład siedem znaków i tablic, kierujących turystów nad zbiornik w Cedzynie, do zabytkowego kościoła Świętego Jacka w Leszczynach oraz do Parku Rozrywki i Miniatur „Sabat” w Krajnie.
„Szlak Przygody” oparty jest również na systemie lojalnościowym. Turysta, wędrując po regionie zbiera punkty i w ten sposób obniża koszty swojego pobytu. Karty do zbierania punktów otrzymać można w punktach informacji turystycznej, hotelach, restauracjach, czy gospodarstwach agroturystycznych.
Projekt współpracy „Szlak Przygody” finansowany jest ze środków Unii Europejskiej.
Paweł Solarz