Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej zainaugurowała nowy sezon turystyczny. Większość imprez nawiązywać będzie do 330. rocznicy bitwy pod Wiedniem. Sandomierz wystawił w 1683 roku kilkutysięczną armię – powiedział kasztelan chorągwi Karol Bury.
W siedzibie rycerzy – Kamienicy Oleśnickich otwarto nową ekspozycję. Jest na niej 11 postaci, umundurowanych w wierne repliki siedemnastowiecznych strojów bojowych polskich i tatarskich wraz z uzbrojeniem. Można również zobaczyć suknię królowej Marysieńki, wzorowaną na jej portrecie oraz strój króla Jana III Sobieskiego.
Po otwarciu wystawy i po pokazie tańca dawnego w Rynku Starego Miasta odbyła się inscenizacja uroczystego wyjścia wojsk sandomierskich na odsiecz wiedeńską. Przedstawiono w niej autentyczne postaci z tamtego okresu: wojewodę sandomierskiego Michała Czartoryskiego, który dowodził wojskami, starostę Stanisława Lubomirskiego, dowodzącego chorągwiami pancernymi i płk Stanisława Bidzińskiego, pod którego podlegały lekka jazda i piechota. Wojska wyruszające na bitwę pod Wiedniem żegnali dworzanie sandomierscy w historycznych strojach. Dwórki ubrane były w suknie z okresu renesansu i późnego baroku. Następnie na placu Jana Pawła II odbył się pokaz husarii sandomierskiej oraz siedemnastowiecznej artylerii.
Grażyna Szlęzak – Wójcik