Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego chcą współpracować z lokalnymi samorządami, przy realizacji tak zwanych inicjatyw lokalnych – wynika z badań, przeprowadzonych przez Fundację im. Stefana Batorego. Nie wszędzie mają jednak taką możliwość. Współpraca jest możliwa, po zawarciu umowy, regulującej zobowiązania każdej ze stron. Wcześniej radni muszą podjąć uchwałę określająca warunki realizacji inicjatyw na swoim terenie. Od 2010 roku mają taki obowiązek, ale z badań wynika, że w wielu gminach zwlekają z wprowadzeniem odpowiednich regulacji.
Fundacja im. Stefana Batorego wysłała pytania w tej sprawie do 15 losowo wybranych samorządów w Świętokrzyskiem. Odpowiedzi nadeszły tylko z 6 miejscowości. Okazało się, że w połowie z nich podjęto stosowne uchwały. Tak jest w gminach: Sandomierz, Wilczyce i Kije. Nie zrobili tego natomiast radni: Ostrowca Świętokrzyskiego, Skarżyska- Kościelnego i Słupi Koneckiej- poinformowała Olga Skarżyńska z Fundacji im. Stefana Batorego. To, że nie są podejmowane tego typu uchwały wynika przeważnie z niewiedzy zarówno samorządów, jak i mieszkańców. Olga Skarżyńska dodaje, że województwo świętokrzyskie wypada pod względem zaangażowania w inicjatywy lokalne porównywalnie z innymi regionami, a wynik 57% jest dość wysoki.
Wójt Wilczyc Adam Bodura zaznacza, że już drugą kadencję, wspólnie z Radą Gminy stara się współpracować z mieszkańcami i zachęcać ich do wspólnych inicjatyw. Podczas sesji tego typu apele kierowane są do mieszkańców. Ponadto organizowane są m.in. spotkania w świetlicach wiejskich i rozmowy z radami sołeckimi.
W Kielcach obowiązuje uchwała Rady Miasta dotycząca organizowania, realizacji i dofinansowania lokalnych inicjatyw inwestycyjnych oraz program współpracy z organizacjami pozarządowymi, który co roku jest aktualizowany.
Robert Szumielewicz