Spółka Polska Komunikacja Samochodowa 2, która zamierza kupić kielecki PKS przedstawiła kolejną wizję dworca oraz rozwiązań architektonicznych i komunikacyjnych. Najważniejsze zmiany dotyczą wyeksponowania kopuły dworca, a także powiększenia części przeznaczonej dla pasażerów.
Autor projektu Krzysztof Konar podkreśla, że zmiany uwzględniają oczekiwania władz miasta i kielczan. Zaznacza, że duży nacisk położono na funkcję komunikacyjną, która zajmie 6 z 16 tysięcy metrów kwadratowych planowanego budynku. W nowym projekcie jest 16 stanowisk dla autobusów, 10 dla busów, 2 dla komunikacji miejskiej oraz 6 dla taksówek.
Mimo zmian przedstawiciele inwestora przyznają, że projekt nie do końca jest zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta. Spółka PKS 2 liczy jednak na kompromis w tej sprawie. Władze Kielc mają zostać przekonane do planowanej inwestycji nie tylko zmianami w projekcie, ale również korzyściami w postaci miejsc pracy oraz wpływów do budżetu z tytułu podatków. Według szacunków ma to być rocznie 2 mln złotych podatków bezpośrednich i drugie tyle od firm działających wokół centrum. Dzięki inwestycji ma powstać także 500 miejsc pracy. Rafał Trusiewicz, pełnomocnik spółki PKS 2, szacuje, że budowa będzie kosztowała co najmniej 100 milionów złotych, a jej realizacja zajmie trzy-cztery lata.
Na porozumienie w kwestii dworca, liczy także pełnomocnik inwestora Ewa Zurman. Nie chce jednak, jednoznacznie powiedzieć, czy w przypadku dalszych zastrzeżeń do projektu, spółka Polska Komunikacja Samochodowa 2 wycofa się z transakcji.
Prezydent Kielc Wojciech Lubawski, po zapoznaniu się z nową koncepcją, nie wyraził opinii na jej temat. Nie powiedział także, czy możliwy jest kompromis miasta w tej sprawie. Odesłał, do przygotowywanego planu zagospodarowania przestrzennego dla okolic dworca. Stwierdził że niebawem rozpoczną się społeczne konsultacje i będzie można wnosić swoje uwagi. O ich przyjęciu lub odrzuceniu zdecyduje komisja. Do tego czasu urzędnicy nie będą się wypowiadać na ten temat.
Warszawska firma za kielecki PKS ma zapłacić 9 milionów 800 tysięcy złotych. Umowa w tej sprawie ma zostać podpisana 30 kwietnia.
Robert Felczak
Poprzednia koncepcja przebudowy kieleckiego dworca PKS