Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w uroczystościach patriotycznych przed Pomnikami: Katyńskim i Sybiraków w Kielcach. Dziś przypada Dzień Pamięci Ofiar Katynia. Z tej okazji członkowie Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska” i Wojewódzkiego Oddziału Związku Sybiraków oddali hołd pomordowanym w obozach na Wschodzie.
Wieńce przed Pomnikiem Katyńskim złożyli też m.in. kombatanci, przedstawiciele władz województwa i miasta, policji i wojska. Przybyły też delegacje młodzieży z kieleckich szkół. Jak powiedziała prezes Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska”, Anna Łakomiec, Katyń to wciąż otwarta rana mimo, że minęło tyle lat. Sprawa Katynia jest nie tylko w pamięci rodzin ofiar, ale ma znaczenie dla wszystkich. Anna Łakomiec wyraziła też radość, że jest przekazywana młodym pokoleniom. Gimnazjalistki Ewa i Asia, które reprezentowały swoją szkołę w poczcie sztandarowym przyznały, że uczestniczą w uroczystościach nie tylko z obowiązku. „Mamy taką wewnętrzną potrzebę i chcemy uczcić osoby, które zginęły za nasza wolność”, mówiły uczennice.
Kielecki pomnik Katyński powstał w 1995 roku ze składek społecznych środowisk kombatanckich. Obok obrazu Matki Bożej Katyńskiej widnieją dwie tablice z nazwiskami 184 mieszkańców Kielc i okolic, którzy zostali zamordowani w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Twerze i innych miejscach kaźni.
Renata Morąg
fot. Wojciech Habdas