„Miednoje – policyjny Katyń”, to tytuł wystawy, otwartej na placu Artystów w Kielcach. Jej organizatorem jest kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej, a ekspozycja została przygotowana, w związku z 73 rocznicą Zbrodni Katyńskiej.
Na 23 planszach pokazana jest agresja sowiecka na Polskę, jej konsekwencje oraz geneza i przebiegi Zbrodni Katyńskiej. Szczególną uwagę poświęcono funkcjonariuszom Policji Państwowej, osadzonym w obozie specjalnym NKWD w Ostaszkowie, a następnie zamordowanych w Kalininie i pogrzebanym w Miednoje. Ważną część wystawy stanowią plansze z fotografiami, dokumentami i notami biograficznymi wybranych funkcjonariuszy z Kielecczyzny, którzy podli ofiarą zbrodni wiosną 1940 roku.
Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem kielczan. Wśród oglądających fotogramy były osoby, które z rąk NKWD straciły swoich najbliższych.
Marek Jończyk z kieleckiej delegatury IPN podkreśla, że w 1940 roku NKWD wymordowało co najmniej 21 857 osób, w większości oficerów Wojska Polskiego. Wśród ofiar była duża grupa funkcjonariuszy policji. Stanowili oni około 28% wszystkich pomordowanych w Katyniu, Kuropatach, Charkowie, Kalininie i Bykowni. Wśród nich było 736 funkcjonariuszy związanych z Kielecczyzną.
Wystawę „Miednoje – policyjny Katyń” można oglądać na Placu Artystów do 26 kwietnia.
Robert Szumielewicz
fot. Wojciech Habdas