W Wielką Sobotę Kościół trwa przy Grobie Pańskim, rozważając mękę i śmierć Chrystusa. Istnieje też zwyczaj odwiedzania symbolicznych Grobów Pańskich w kościołach oraz grobów bliskich na cmentarzach. W tym dniu wierni przynoszą do kościołów potrawy wielkanocne w koszach, aby je poświęcić. Wśród pokarmów powinny znaleźć się przede wszystkim jajka, jako symbol odradzającego się życia oraz baranek, symbolizujący zmartwychwstanie Jezusa, ponadto sól, chleb, wędlina, chrzan i świąteczne ciasta. Koszyczki, najczęściej te z wikliny, przystraja się listkami bukszpanu lub borówek.
Wieczorem w kościołach sprawuje się Mszę Świętą Wigilii Paschalnej. Zaczyna się ona poza świątynią, gdzie rozpalane jest ognisko. „Od niego kapłan zapala paschał, czyli świecę, która symbolizuje Zmartwychwstałego Jezusa. Z zapalonym paschałem wierni oraz księża wchodzą do świątyni. To wydarzenie przepełnione jest symboliką światła” – powiedział ks. Tomasz Lis, rzecznik Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu.
W sandomierskiej katedrze Liturgia Wielkiej Soboty rozpocznie się o godzinie 19. Przewodniczyć jej będzie biskup Krzysztof Nitkiewicz.
W Kielcach msza Wigilii Paschalnej w bazylice katedralnej, pod przewodnictwem biskupa Kazimierza Ryczana również rozpocznie się o 19.00.
Grażyna Szlęzak – Wójcik