W autobusach ostrowieckiego MPK prawo do bezpłatnych przejazdów będą mieli wyłącznie mieszkańcy tego miasta. W ten sposób radni chcą zmniejszyć koszty utrzymania miejskiego przewoźnika. Prawo do bezpłatnych przejazdów autobusami MPK w Ostrowcu miały m. in. osoby powyżej 75 roku życia, osoby niepełnosprawne, dzieci poniżej 4 roku życia i honorowi krwiodawcy niezależnie od miejsca zamieszkania.
Miesięcznie gmina Ostrowiec wypłacała z tego powodu MPK rekompensatę w wysokości 100 tysięcy złotych. Po wejściu w życie uchwały, która prawo do korzystania z tego przywileju zawęża tylko dla osób zameldowanych w Ostrowcu, ta kwota może być mniejsza. Jan Maj z ostrowieckiego urzędu miasta wyjaśnia, że głównym powodem ograniczenia przywileju są problemy budżetowe i brak chęci innych samorządów do partycypowania w kosztach biletów. Negocjacje z sąsiednimi samorządami, na temat ustalenia wysokości rekompensaty, nie przyniosły rezultatu.
Z powodu cięć budżetowych w tym roku ostrowieckie MPK może w sumie liczyć na dotację w wysokości 3 mln 100 tysięcy złotych, podczas gdy w minionym roku przewoźnik otrzymał 5 mln zł. Zapisy ograniczające prawo do bezpłatnego korzystania z przejazdów ostrowiecką komunikacją miejską zaczną obowiązywać najprawdopodobniej w lutym. Podobne ograniczenia wprowadzili już przewoźnicy w Sandomierzu i Starachowicach.
Teresa Czajkowska