Wielka patriotyczna manifestacja odbyła się dziś we Włoszczowie. Uczczono 28. rocznicę strajku młodzieży w obronie krzyży. Uroczystości zgromadziły ponad tysiąc osób. Rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny pod przewodnictwem księdza prałata Zygmunta Pawlika. Potem przemaszerowano głównymi ulicami miasta do upamiętniającego protest krzyża przed Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, gdzie złożono wieńce i kwiaty.
Jak powiedziała rzecznik Urzędu Miasta we Włoszczowie, Iwona Boratyn – marsz miał charakter patriotyczny i modlitewny, jako, że 28 lat temu młodzież walczyła właśnie w obronie katolickiej wiary. Iwona Boratyn dodała, że strajk młodzieży był jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Włoszczowy. Dziś wspominano odwagę uczniów, którzy, nie bacząc na konsekwencje podjęli się wyzwania na miarę bohaterów.
W grudniu 1984 roku uczniowie ówczesnego Zespołu Szkół Zawodowych, sprzeciwiając się zdjęciu krzyży w salach lekcyjnych rozpoczęli dwutygodniowy strajk okupacyjny. Dyrektor szkoły zdecydował wówczas o bezterminowym zawieszeniu zajęć i wezwał młodzież do opuszczenia szkoły. Protestujących uczniów wspierali rodzice, duchowni oraz wielu mieszkańców Włoszczowy.
Uczestników strajku komunistyczne władze poddały represjom. Część spośród nich pozbawiono praw uczniowskich, wielu nie dopuszczono do matury. Szykany dotknęły również rodziców, natomiast uznanych za organizatorów strajku księży z Włoszczowy postawiono przed sądem. 11 czerwca 1985 r. Sąd Rejonowy w Jędrzejowie skazał księdza Marka Łabudę na rok pozbawienia wolności, a księdza Andrzeja Wilczyńskiego na 10 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata i grzywnę.
Ewa Golińska