Jedności chrześcijan, poświęcony jest Ogólnopolski Zjazd Referentów ds. Ekumenizmu oraz teologów- ekumenistów, który odbywa się w sandomierskim Wyższym Seminarium Duchownym.
W dążeniu do wspólnoty chrześcijan jest jeszcze dużo do zrobienia- uważa biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu przy Konferencji Episkopatu Polski. Zdaniem hierarchy, wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że obok Kościoła Katolickiego istnieją też inne, bratnie wspólnoty chrześcijańskie. Każda ma swój sposób wyznawania wiary, ale wszystkie są z związane przez chrzest. Biskup podkreśla, że trzeba uświadamiać ludziom tę różnorodność, znaczącą rolę w tym procesie mają duszpasterze.
Według biskupa opolskiego- prof. Andrzeja Czai, nie jest łatwo nadrobić wielowiekowe zaległości w tworzeniu jedności chrześcijan, ale sporo udało się już osiągnąć i to na poziomie ekumenizmu praktycznego. Przede wszystkim zmieniona została ludzka mentalność, ludzie są bardziej otwarci na innych Biskup dodał, że w dążeniu do jedności nie chodzi o stworzenie monolitu, bo byłoby to sprzeczne z naturą Kościoła opartego na bogactwie i różnorodności kulturowej, etnicznej i narodowej. Jednym z przykładów oddolnych inicjatyw, na rzecz zbliżania chrześcijan jest Ekumeniczne Stowarzyszenie Pokoju i Pojednania działające w Warszawie i okolicy. Organizacja prowadzi co miesiąc spotkania modlitewne, na które zapraszani są przedstawiciele 14 kościołów chrześcijańskich. Jak powiedziała prezes stowarzyszenia Danuta Baszkowska, spotkania nie są reżyserowanym występem, czy akademią, ale siłą, która pomaga w poznawaniu się i czerpaniu z duchowości poszczególnych wyznań.
Grażyna Szlęzak- Wójcik