Wystawa dotycząca Zgody Sandomierskiej- porozumienia nazywanego najstarszym w Europie aktem ekumenicznym przygotowywana jest w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu. 14 kwietnia 1570 roku, dokument podpisali przedstawiciele: kościoła luterańskiego, kalwińskiego i braci czeskich.
Porozumienie określało zasady współpracy kościołów w Polsce. W praktyce, oznaczało uznanie się wzajemnie za kościoły prawowierne. Protestanci, na mocy dokumentu, wzajemnie dopuszczali się do uczestnictwa w nabożeństwach i do wspólnego przyjmowania sakramentów.
Ekspozycja w Domu Długosza ma prezentować sylwetki tych, którzy mieli wkład w podpisanie Zgody Sandomierskiej. To przede wszystkim duchowni, magnaci oraz szlachta. Jak poinformowała kustosz- Urszula Stępień, część ekspozycji ukazywać będzie okres świetności gospodarczej i kulturowej Sandomierza. Wystawione zostaną m.in. relikty renesansowej kamieniarki, rzeźby, malarstwo, a także fragment alabastrowego nagrobka renesansowego, który był przechowywany w Kapitularzu. Należał do Stanisława Ossowskiego, doradcy króla Zygmunta Augusta.
Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, a także wielu placówek kulturalnych i i instytucji z różnych stron kraju, m.in. z Biblioteki Jagiellońskiej i Domu Jana Matejki oraz z biblioteki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Wystawa zostanie otwarta 5 grudnia. Towarzyszyć jej będzie panel, poświęcony Zgodzie Sandomierskiej. Z inicjatywy biskupa sandomierskiego- Krzysztofa Nitkiewicza, w tym samym dniu, w Sandomierzu odbędzie się Ogólnopolski Zjazd Referentów ds. Ekumenizmu oraz teologów ekumenistów.
Grażyna Szlęzak- Wójcik