Barbórkowa msza święta odprawiona została w kościele św. Karola Boromeusza na kieleckiej Karczówce. Nabożeństwo nawiązywało do 300-letnich tradycji górniczych na tym wzgórzu.
Jak powiedział Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenia Ochrony Tradycji Genius Loci „Karczówka” – na barbórkowych nabożeństwach wręczane są statuetki Hilarego Mali dla osób, które wspierają świętokrzyskie górnictwo odkrywkowe, a także przyczyniają się do upowszechniania wiedzy o regionie. Legenda głosi, że znalazł on samorodki rudy ołowiu, z których wyrzeźbiono m.in. św. Barbarę, znajdującą się w klasztorze na Karczówce. Z drugiej bryły powstała figura Matki Boskiej, którą wmurowano w ścianę bazyliki katedralnej tuż obok chrzcielnicy.
Podczas mszy wierni modlili się także za zmarłych w tym roku górników. W polskich kopalniach zginęło 26 osób. Stanisław Szrek dodał, że tragiczne wypadki dotyczą również świętokrzyskich górników. Wprawdzie kopalnie w naszym regionie nie są głębinowe, tylko odkrywkowe, ale w nich także istnieją zagrożenia.
Iwona Murawska