Znana na rynku firma Deloitte Business Consulting S.A. ma pomóc miastu Kielce w przyciągnięciu inwestorów. W ratuszu podpisano umowę na realizację projektu. W jego ramach firma wykona analizę oferty inwestycyjnej Kieleckiego Obszaru Metropolitalnego w sektorze nowoczesnych usług outsourcingowych.
Wyniki badań będą przedstawione na zasadzie porównania Kielc z innymi miastami Polski wschodniej i wybranymi miastami europejskimi. Zaprezentowane zostaną propozycje działań podnoszących pozycję konkurencyjną Kielc, a jedna z nich, wybrana wspólnie przez ekspertów Deloitte i pracowników urzędu, zostanie pilotażowo wdrożona, poinformował kierownik projektu Radosław Kubaś z firmy Deloitte. Wydaje się, że Kielce mogą być miastem, które będzie zauważalne na rynku outsourcingowym. Wszystko będzie jednak zależeć od tego, jaki rzeczywiście jest tu potencjał i jak miasto jest przygotowane, aby o takich inwestorów walczyć, dodał Radosław Kubaś.
Prezydent Kielc Wojciech Lubawski zaznaczył, że zwrócono się do firmy konsultingowej, ponieważ potrzebna jest dodatkowa wiedza dotycząca m.in. przyciągania inwestorów. Prezydent dodał, że miasto zainteresowane jest rozwojem przedsiębiorstw tzw. BPO, czyli centrów outsourcingu procesów biznesowych skierowanych głównie do absolwentów wyższych uczelni. Chcielibyśmy osiągnąć może nie co do wielkości, ale może co do proporcji takie standardy jak w Krakowie w firmach outsourcingowych, gdzie pracuje kilkanaście tysięcy ludzi, a średnia płaca wynosi około 5 tysięcy złotych. To jest branża mocna obecnie na świecie. Chciałbym, żeby była mocna również w Kielcach. Warto zaznaczyć, że jeśli tak znana firma robi badania w naszym mieście, to dowiedzą się o nich wszyscy, którzy w tej branży funkcjonują nie tylko w Polsce, zaznaczył prezydent.
Wyniki pracy firmy Deloitte poznamy w pierwszej połowie kwietnia przyszłego roku.
Prezydent Wojciech Lubawski dodał, że po zakończeniu projektu kielczanie zostaną poinformowani, jak w ocenie firmy zewnętrznej przedstawia się atrakcyjność miasta dla inwestorów. Jak zaznaczył wówczas będzie wiadomo,czy władze Kielc idą dobrą drogą, czy trzeba będzie coś zmienić.
Całość zamówienia jest finansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Przykładem na przyciąganie inwestorów jest Kielecki Park Technologiczny, któremu w ciągu ostatnich miesięcy udało się ściągnąć do Kielc włoskiego inwestora firmę Nebiolo Polska S.A., która zajmuje się produkcją pieców i nagrzewnic oraz francuskiego inwestora firmę Rebond, który już niebawem rozpocznie produkcję folii stosowanej w budownictwie. Rebond ostatnio został sponsorem Korony Kielce. Niebawem natomiast produkcję w Kielcach rozpocznie także innowacyjna firma Świetlik Polska. W sumie pracę w tych trzech firmach znajdzie ok. 250 osób. W ciągu ostatniego roku w Inkubatorze Technologicznym powstało 70 firm, a pracę w nich znalazło 300 osób.
Robert Szumielewicz