Ponad 80 osób: uczniów, studentów, nauczycieli i przedstawicieli władz wzięło udział w finale projektu „Pozaformalna edukacja”. Program, który realizuje kieleckie Stowarzyszenie Edukacja przez Internet, ma na celu promocję edukacji pozaszkolnej zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli. Jak powiedział koordynator projektu Kamil Stanos sukcesem jest wysoka frekwencja i duże zaangażowanie, co oznacza, że młodzi nie chcą być bierni. W związku z tym należy im pokazać, gdzie mogą realizować swoje pasje.
Marta Brodawka, która pracuje z młodzieżą w klubie sportowym, poszukiwała nowych form edukacji, atrakcyjnych dla młodzieży, którą trudno zachęcić do rozwijania zainteresowań. Jej zdaniem najlepszą metodą edukacji jest łączenie jest z zabawą. Nieformalne metody edukacji i realizację projektu popiera świętokrzyski poseł PO Artur Gierada. Jego zdaniem, by odnieść sukces, nie wystarczy tylko nauka w szkole czy na studiach. Trzeba rozwijać swoje pasje, korzystając z różnych okazji.
Wnioski z realizacji projektu są przekazywane władzom samorządowym i organizacjom pozarządowym działającym na rzecz młodzieży. Renata Wicha, wiceprzewodnicząca Rady Miasta powiedziała, że radni analizują wnioski po konferencji, m. in. podczas obrad komisji. Są one wskazówkami przy podejmowaniu wielu decyzji.
Projekt (Poza)Formalna Edukacja realizowany jest w ramach programu „Młodzież w Działaniu” współfinansowanego przez Komisje Europejską.
Renata Morąg