W Kamienicy Oleśnickich w Sandomierzu uroczyście otwarto Izbę Pamięci 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich. Zgromadzono w niej oryginalne pamiątki przekazane przez potomków kawalerzystów oraz ich wierne repliki.
Na ekspozycji można zobaczyć m. in. mundury, szable, odznaki pułkowe, proporce, medale, hełmy, manierki. Jest tam również galeria fotografii. Z ziemi sandomierskiej pochodzą znane postacie polskiej kawalerii jak Władysław Belina Prażmowski, Stanisław Grzmot- Skotnicki czy Antoni Jabłoński. Pomysł utworzenia Izby Pamięci należy do Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej i Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego.
Andrzej Bury powiedział, że jego formacja od 10 lat propagująca tradycje ułańskie systematycznie gromadziła ekwipunek wykorzystywany do inscenizacji historycznych, a oprócz tego systematycznie zbierano pamiątki od rodzin jazłowieckich. Kolekcja urosła do takich rozmiarów, że postanowiono ją wyeksponować.
W uroczystym otwarciu Izby Pamięci uczestniczyli potomkowie kawalerzystów. Lucjan Turbiarz z Trześni, którego dziadek służył w 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich powiedział nam, że to dla niego ważne wydarzenie, ponieważ kultywowana jest pamięć historyczna. Sam także kontynuuje tradycje ułańskie, wraz z bratem Józefem działają w formacji historycznej, organizują spotkania i inscenizacje.
Izba Pamięci i zgromadzone w niej eksponaty bardzo podobały się zgromadzonej na otwarciu publiczności. Podczas uroczystości zadbano o odpowiednią oprawę. Byli ułani w galowych mundurach oraz dziewczęta ubrane w stylu przedwojennym, za pomocą prezentacji multimedialnej przedstawiona została historia 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich.
Izba Pamięci jest częścią Strażnicy Historii i Kultury Królewskiego Miasta Sandomierza. Jej otwarcie było jednym z elementów sandomierskich uroczystości z okazji święta niepodległości.
Grażyna Szlęzak-Wójcik