Uroczysta msza święta w intencji ojczyzny rozpocznie obchody Narodowego Święta Niepodległości w Kielcach. Nabożeństwo pod przewodnictwem ordynariusza diecezji kieleckiej, biskupa Kazimierza Ryczana rozpocznie się w bazylice katedralnej o godzinie 11.00.
Po nim uczestnicy uroczystości przemaszerują przed Pomnik Czynu Legionowego. Oficjalne uroczystości patriotyczne rozpoczną się o godzinie 12.45 podniesieniem flagi państwowej i Hymnem Narodowym. Następnie wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka – Koruba wygłosi przemówienie z okazji 94. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przed Pomnikiem Czwórki Legionowej odbędzie się mianowanie na wyższe stopnie Kawalerii Ochotniczej, potem Apel Poległych, ceremonia złożenia wieńców i defilada.
O godzinie 14.00 na placu przed Wojewódzkim Domem Kultury będzie można obejrzeć pokaz sprawności ułańskiej w wykonaniu Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich, odbędzie się także uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych.
O 16.00 WDK zaprasza na wyjątkowy spektakl „Jesienny cudny dniu”, według historycznego tekstu „Abecadło wolnych dzieci” Artura Oppmana – „Or – Ota”. Oparty jest on na pieśniach patriotycznych, przede wszystkim „Pieśni wolności” Józefa Pawłowskiego do słów Stefana Studzińskiego, napisanej specjalnie na dzień 11 listopada. Przedstawienie przygotowali młodzi artyści z grupy teatralnej „Antyrama”, aktorzy ze studia teatralnego WDK, a także kawalerzyści z kieleckiego szwadronu i członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec”. W spektaklu udział weźmie również Zespół Pieśni i Tańca Kielce. Na zakończenie artyści zaproszą widzów do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.
O godzinie 18.00 wyświetlony zostanie film Ryszarda Ordyńskiego „Pan Tadeusz” z 1928 roku. Po II wojnie światowej film ocalał jedynie we fragmentach. W tym roku dokonano jego cyfrowej rekonstrukcji w Filmotece Narodowej, dzięki temu odzyskano sceny, nieznane powojennej publiczności.
Uroczyste msze w intencji ojczyzny i koncerty pieśni patriotycznych, tak będą wyglądały dzisiejsze obchody Święta Niepodległości w Ostrowcu Świętokrzyskim i w Opatowie. W Ostrowcu nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 10.30 w kolegiacie p.w. świętego Michała. Potem nastąpi uroczysty przemarsz przed pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w Parku Miejskim. Tu, w południe, wygłoszone zostaną uroczyste przemówienia, a mieszkańcy i delegacje oddadzą hołd twórcy Państwa Polskiego. Po południu, w BWA zaplanowano koncert laureatów VIII Przeglądu Pieśni Patriotycznych i Legionowych oraz występ zespołu „Perły Ryszarda Góry” – „Śpiewajmy pamięć”.
Z kolei w Opatowie uroczystości rozpoczną się w południe mszą w kolegiacie p.w. św. Marcina biskupa z Tours. Po jej zakończeniu, około 13.30 władze samorządowe oraz mieszkańcy złożą wiązanki kwiatów pod pomnikiem mjr Ludwika „Topora” Zwierzdowskiego, dowódcy wojsk z okresu powstania styczniowego. Opatowskie obchody Święta Niepodległości zakończą się w kolegiacie opatowskiej, koncertem pieśni religijnych i patriotycznych w wykonaniu chóru Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
W Sandomierzu obchody 94 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczną się o godzinie 9.00 otwarciem Izby Pamięci, poświęconej bohaterom 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich. Znajduje się ona w Kamienicy Oleśnickich. Jej twórcami są członkowie Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego. Po otwarciu o 10.30 w Bazylice Katedralnej rozpocznie się msza w intencji ojczyzny. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą na cmentarz katedralny. Przy pomniku 2 Pułku Piechoty Legionów odmówiona będzie modlitwa za poległych w obronie kraju, potem przemówienia okolicznościowe wygłoszą burmistrz i starosta. Następnie odbędzie się apel poległych i salwa honorowa. Delegacje złożą wieńce przy pomniku.Po uroczystościach na placu przed Starostwem Powiatowym odbędzie się poczęstunek wojskową grochówką oraz występ Sandomierskiej Orkiestry Dętej.
W Koprzywnicy w powiecie sandomierskim uroczystości z okazji 94 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczną się w południe mszą świętą w intencji Ojczyzny. Nabożeństwo odbędzie się w kościele św. Floriana. Po mszy nastąpi przemarsz przed Pomnik Poległych, gdzie złożone zostaną kwiaty. Wieczorem o godzinie 18.00 w domu kultury odbędzie się okolicznościowy koncert. Wystąpią: chór i młodzież ze szkół koprzywnickich.
W Staszowie uroczystości 94 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczną się o godzinie 11.30 na ul. Parkowej przy ośrodku kultury, gdzie odbędzie się zbiórka uczestników. Następnie zebrani przejdą do Rynku. Przy pomniku Tadeusza Kościuszki będą przemówienia okolicznościowe, złożone zostaną kwiaty. Starosta staszowski Andrzej Kruzel powiedział, że będzie to wyraz solidarności z marszem ”Razem do niepodległości”, który odbędzie się w Warszawie i zachęca wszystkich mieszkańców do uczestnictwa w uroczystościach i wywieszenia flag jako symbolu polskości. O godzinie 12.15 w Sanktuarium Błogosławionego Jana Pawła II w Staszowie rozpocznie się uroczysta msza za Ojczyznę. Po niej ze spektaklem poetyckim „Bóg – Honor – Ojczyzna” wystąpi młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego. Potem uczestnicy przemaszerują na ul. Parkową, gdzie zakończą się uroczystości. Ich organizatorami są: Rada i Zarząd Powiatu w Staszowie, Burmistrz Staszowa i Rada Miejska.
W Jędrzejowie uroczystości z okazji 94 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się o godz. 9.45 w Kościele Świętej Trójcy mszą w intencji ojczyzny. Następnie uczestnicy przemaszerują przed pomnik Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej. Będą im towarzyszyć: orkiestra dęta z Małogoszcza oraz grupy uczniów ZDZ w Kielcach w mundurach z czasów Księstwa Warszawskiego. Przed pomnikiem pamięci złożone zostaną wieńce i wiązanki kwiatów, a także zapalone będą znicze. Około godz. 12.00 rozpocznie się „Piknik Niepodległościowy” w Parku 700-lecia. Przygotowano prezentację uzbrojenia i umundurowania historycznych i współczesnych formacji wojskowych, sprzętu wojskowego i wyposażenia policji oraz straży pożarnej. Będzie można także obejrzeć pokaz grupy survivalowej „Orlęta Poland Commando” i spróbować grochówki wojskowej z polowej kuchni. W Muzeum im. Przypkowskich otwarta zostanie wystawa, poświęcona postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Ewa Golińska
Teresa Czajkowska
Grażyna Szlęzak – Wójcik
Ewa Pociejowska – Gawęda