Jak ułatwić życie osobom niewidomym i słabowidzącym zastanawiali się uczestnicy konferencji zorganizowanej w Kielcach przez Fundację „Szansa dla Niewidomych”. Uczestniczyli w niej niepełnosprawni z dysfunkcją wzroku, a także wolontariusze i osoby współdecydujące o sprawach dotyczących niewidomych.
Jak powiedział prezes fundacji Marek Kalbarczyk, to od nich zależy, czy znajdą się pieniądze na niwelowanie skutków inwalidztwa. Jego zdaniem, w dobie kryzysu finansowego zwykle problemy niepełnosprawnych są odsuwane na dalszy plan. Marek Kalbarczyk jest informatykiem, autorem poradników rehabilitacyjnych i współtwórcą pierwszego dostępnego syntezatora mowy w języku polskim. Podczas spotkania zaprezentowano najnowsze rozwiązania technologiczne ułatwiające życie niepełnosprawnym. Wśród nich, cieszące się popularnością, proste urządzenie w kształcie pilota, które określa kolory i natężenie światła poinformował wolontariusz Krzysztof Kulik.
Pokazano także nowości na rynku m.in. małe urządzenie lektorskie, które skanuje i odczytuje dokumenty drukowane. Na urządzenia takie niepełnosprawny można otrzymać dofinansowanie z PFRON-u. Jak wynika ze statystyk Polskiego Związku Niewidomych w regionie świętokrzyskim jest 1600 dorosłych niewidomych i 130 dzieci. Pomocą służą im tyflopunkty, czyli miejsca, gdzie mogą liczyć na profesjonalne doradztwo, informacje dotyczące szkoleń, rehabilitacji, czy nowoczesnych urządzeń ułatwiających życie niewidomym. W każdym województwie działa jeden taki ośrodek.
Renata Morąg