Przedstawiciele Parku Technologiczno- Naukowego i Szkoły Designu z Padwy omawiają w Kielcach szczegóły współpracy instytucji z obu miast. We wrześniu podpisano umowę, zgodnie z którą Włosi pomogą w utworzeniu w stolicy regionu świętokrzyskiego biblioteki materiałowej i pracowni, w której będą powstawać trójwymiarowe prototypy produktów.
– Istniejąca w Padwie baza próbek materiałów liczy 1400 wzorów. Mamy metal, plastik oraz tworzywa inteligentne. Zwykle z naszych zasobów korzystają przedsiębiorcy, którzy poszukują odpowiedniego tworzywa, ale także osoby szukające inspiracji. Próbki materiałów pozyskujemy w różnych miejscach świata: w Stanach Zjednoczonych, Japonii i całej Europie- wyjaśnia Massimo Malaguti dyrektor Parku Technologiczno- Naukowego Galileo w Padwie.
Dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego- Szymon Mazurkiewicz ma nadzieję, że dzięki współpracy z Włochami, w stolicy regionu świętokrzyskiego uda się stworzyć bazę, która wejdzie w skład międzynarodowej sieci MaTech. Współpraca będzie też dotyczyć projektu, dzięki któremu, studenci kierunków artystycznych, na zlecenie firm, przygotowują wzory produktów.
– Chcielibyśmy, żeby autorzy najlepszych koncepcji, w nagrodę wyjechali na warsztaty organizowane przez Scuola Italiana Design w Chorwacji- zapowiada Szymon Mazurkiewicz.
Giorgio Pellizzaro, dyrektor szkoły liczy na to, że uda się przenieść włoskie doświadczenia do Kielc. – Na początku działalności największym problemem było przekonanie przedsiębiorców do współpracy z ośrodkami designu. Teraz się to zmieniło, ale my zaczęliśmy 20 lat temu. Trzeba organizować spotkania z przedsiębiorcami i tłumaczyć im, jak duże znaczenie ma design. Czasami efekt widać po pierwszym spotkaniu, a czasem po dwóch latach. Jak brzmi moja podpowiedź dla Kieleckiego Parku Technologicznego? Jeśli powiem danej firmie co chcę zrobić, to jestem słaby. Jeśli wiem jak rozwiązać problem danej firmy to jestem silny- tłumaczył Giorgio Pellizaro.
Goście z Padwy spotkali się z prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim i odwiedzili Wzgórze Zamkowe. Jutro będą rozmawiać z naukowcami z UJK.
Radosław Podsiadły