Nowy sposób poznawania historii proponuje Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. W 70-rocznicę egzekucji wykonanej na grupie szczególnie zasłużonych dla miasta osób zorganizowana zostanie gra „Wiemy, pamiętamy, nie zapomnimy”.
Dzięki niej będzie można dotrzeć i poznać miejsca związane z często mało znanymi wydarzeniami z okresu II wojny światowej. 30 września mija 70-ta rocznica powieszenia przez hitlerowców 30 mieszkańców Ostrowca. Była to najkrwawsza w tamtych czasach represja okupanta na ostrowieckiej społeczności. Na Rynku powieszono przedstawicieli miejscowej elity.
Norbert Zięba z Miejskiego Centrum Kultury, które jest współorganizatorem tych rocznicowych imprez, podkreśla, że gra miejska to coś na wzór zwiedzania, poznawania nowych miejsc przy pomocy zaszyfrowanych wskazówek. Rywalizacja rozpocznie się o godzinie 13.00 na dworcu PKP, który został zbombardowany w pierwszych godzinach II wojny światowej, a zakończy na Rynku.
Zwycięzcy otrzymają albumy historyczne. Do udziału w tej nietypowej lekcji historii już zgłosiło kilkanaście zespołów, tworzonych także przez rodziny. Po zakończeniu rozgrywek, około godziny 16.00 na ostrowieckim Rynku, planowane jest otwarcie wystawy poświęconej m.in. osobom, które zostały stracone w 1942 roku.
Główne uroczystości, czyli Apel Poległych oraz msza w intencji zamordowanych ostrowczan odbędą się jutro, o godzinie 10.00 na Rynku oraz w kolegiacie pod wezwaniem Michała Archanioła.
Teresa Czajkowska