Płyta Starego Miasta w Sandomierzu, przed wiekami wyglądała zupełnie inaczej, niż obecnie. Nie było tam charakterystycznego spadku w kierunku wschodnim, a wręcz przeciwnie, Ratusz stał na wzniesieniu. Świadczą o tym odkrycia archeologiczne, dokonane w ostatnich kilku dniach, podczas wymiany przestarzałej sieci wodno- kanalizacyjnej.
Jak powiedział dr Marek Florek, z Delegatury Urzędu Ochrony Zabytków w Sandomierzu, o takim ukształtowaniu terenu mówią źródła pisane, natomiast do tej pory nie było na to żadnego materialnego dowodu. Obecnie są nim kamienne mury piwniczne i zamurowania ceglane, odkryte pomiędzy Ratuszem, a wschodnią pierzeją Rynku. Zabytki pochodzą albo z późnego średniowiecza, albo z XVI, lub XVII wieku. Potwierdzałoby to informacje pisane, w których mowa jest o kramach wokół Ratusza i zabudowaniach, które stały do końca XVIII wieku. Odkrycie zabytkowych murów w tej części Starówki było dla archeologów sporą niespodzianką.
Wydawało się, że Rynek jest już dosyć dobrze rozpoznany i nie powinien kryć żadnych tajemnic, tymczasem okazuje się, że jest inaczej, stwierdził dr Marek Florek.
Prace ziemne na głównej płycie Starego Miasta w Sandomierzu trwają od wiosny. W tym czasie, doszło też do innych, ciekawych odkryć archeologicznych. Wymiana sieci wodno- kanalizacyjnej potrwa do końca października.
Grażyna Szlęzak- Wójcik