Widowisko historyczne „Rozbić więzienie UB” zaprezentowano w sobotni wieczór na ulicy Zamkowej w Kielcach. Członkowie grupy rekonstrukcji historycznych „Jodła” upamiętniali nocną akcję oddziałów Niepodległościowego Podziemia, przeprowadzoną z 4. na 5. sierpnia 1945 roku. Żołnierze Armii Krajowej pod dowództwem kpt. Antoniego Hedy ps. „Szary” rozbili wówczas więzienie Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego i uwolnili 354. więźniów, torturowanych przez UB.
W inscenizacji tych wydarzeń uczestniczyło 50. członków różnych grup rekonstrukcyjnych z całej Polski. Twórca scenariusza i prezes Stowarzyszenia „Jodła”- Dionizy Krawczyński stwierdził z satysfakcją, że członkowie grupy rekonstrukcyjnej doskonale wywiązali się z zadania, prezentując historyczne widowisko. Dionizy Krawczyński dodał, że obawiał się reakcji publiczności, ale – jak stwierdził – kielczanie i tym razem nie zawiedli. Widowisko obejrzało więcej osób, niż przewidziano.
Wzruszeni wieczornym spektaklem byli kombatanci – żołnierze Armii Krajowej i powojennego Podziemia. Henryk Pawelec ps. „Andrzej”, najmłodszy żołnierz kpt. „Szarego” stwierdził, że ponownie przed oczami stanęły mu dramatyczne obrazy sprzed lat.
Senator Krzysztof Słoń, który na ulicę Zamkową przyszedł z calą rodziną był pod wrażeniem prezentacji. Jak powiedział – organizatorzy rekonstrukcji wspaniale połączyli historyczne widowisko ze wzruszającym momentem oddania hołdu więźniom UB, poprzez zapalenie kilkuset zniczy, symbolizujących uwolnione osoby.
Natomiast dziś o godzinie 11.00 w Bazylice Katedralnej odprawiona zostanie Msza Święta, a po niej obchody rocznicy rozbicia więzienia UB przeniosą się ponownie na ul. Zamkową. Na dziedzińcu byłego więzienia wystąpią: Andrzej Kołakowski oraz chór „Żołnierskie Echa”. W trakcie uroczystosci rocznicowych będzie można zwiedzać bezpłatnie Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.
Rekonstrukcje rozbicia więzienia Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. Zamkowej w Kielcach są organizowane od czterech lat w rocznicę akcji, przeprowadzonej w 1945 roku przez oddziały podziemia niepodległościowego. Utworzone w czasach carskich kieleckie więzienie było wykorzystywane później przez gestapo, NKWD i UB.
Magdalena Smożewska – Wójcikiewicz