Potrzeba kompleksowych rozwiązań na różnych płaszczyznach, aby zwiększyć w naszym regionie liczbę pobrań organów do przeszczepów od osób zmarłych. W ubiegłym roku doszło jedynie do 10 pobrań. Jak powiedziała wojewoda Bożentyna Pałka Koruba podstawą jest zmiana myślenia społeczeństwa o przeszczepach i wyrażanie na to zgody.
To najtrudniejszy element kampanii, w którym trzeba wykorzystać pozytywne stanowiska Kościoła na ten temat. Jak dodała wojewoda drugim elementem jest powołanie w szpitalach wyspecjalizowanych koordynatorów, którzy potrafią rozmawiać z rodzinami zmarłych oraz przygotowanie placówek i personelu od strony medyczno-technicznej.
Igor Szydłowski koordynator ds. przeszczepów w województwie świętokrzyskim uważa że bez aktywnego udziału lekarzy nie uda się zwiększyć ilości pobrań. Dlatego w szpitalach powinni być powołani koordynatorzy ds. przeszczepów a całe środowisko sprzyjać i pomagać w tym zadaniu. Pomocne w tym mogą być np organizowane spotkania z lekarzami.
W tym tygodniu Krajowy Konsultant do spraw Transplantologii Klinicznej profesor Wojciech Rowiński, wojewoda świętokrzyski oraz wicemarszałek województwa podpisali list intencyjny, dotyczący „Partnerstwa dla Transplantacji”. Jego celem jest wspólne działanie różnych środowisk i podmiotów, którego celem jest zwiększenie liczby pobrań organów.
Marek Orkisz