Jedenaście niepublicznych poradni medycznych z powiatu ostrowieckiego oraz szpital powiatowy, znalazły się na ogólnopolskiej liście placówek zdrowotnych przyjaznych kombatantom. Choć ustawowo kombatanci mają przywileje dotyczące opieki medycznej, to nie zawsze są one honorowane. Dlatego w całym kraju tworzy się sieć takich placówek, które będą przestrzegać nie tylko zapisów, ale w szczególny sposób opiekować się tą grupą społeczną.
Jednym z kombatanckich przywilejów jest choćby korzystanie z porad specjalistów bez skierowania i oczekiwania w kolejce. Niestety, to udogodnienie jest często nierespektowane nie tylko przez pacjentów, ale i personel placówek medycznych. Maciej Lis, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów podkreśla, że przepisy pozostają w wielu przypadkach martwe, więc przystąpienie do sieci poradni przyjaznych dla kombatantów, będzie praktyczną ich realizacją.
Jedną z przychodni, która podpisała deklarację był Zakład Opieki Zdrowotnej Vitamed z Kunowa. Pod opieką tej przychodni znajduje się około stu osób z uprawnieniami kombatanckimi. Renata Rusak z kunowskiej poradni przyznaje, że deklaracja nie będzie ograniczała się jedynie do wypełniania ustawowych zapisów. Kombatanci z gminy Kunów będą mogli liczyć np. na wizyty domowe czy dodatkową opiekę profilaktyczną.
W powiecie ostrowieckim, do programu placówek medycznych, gdzie prawa kombatanckie nie tylko będą respektowane, ale nawet rozszerzane, włączyły się szpital powiatowy, Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej „Opiekun”, Rodzina”, PROMED, poradnia ESKULAP, KRIO-MED i OMEGA z Ostrowca Świętokrzyskiego oraz przychodnie ESKULAP – MED z Bodzechowa i VITAMED z Kunowa.
Teresa Czajkowska