Szkolenie pracowników, uruchomienie wideołączy lub wynajmowanie profesjonalnych tłumaczy języka migowego, w ten sposób urzędy gmin próbują sprostać przepisom które gwarantują osobom głuchym i słabo słyszącym bezproblemowe komunikowanie się z urzędnikami. Choć ustawa obowiązuje od miesiąca , to jeszcze nie wszystkie gminy mogą zaoferować taką pomoc.
W ostrowieckim urzędzie dwóch pracowników, posługuje się językiem migowym i to oni pomagają w kontaktach. Rzecznik – Anna Niedbała dodaje, że mimo to ma zostać wprowadzona możliwość korzystania z wideokonferencji, czyli kontaktu z tłumaczem języka migowego oraz system bezpłatnego wysyłania sms na numer straży miejskiej.
Inaczej problem rozwiązało ostrowieckiego starostwo. Piotr Składanowski, sekretarz urzędu wyjaśnia, że podpisano umowę z tłumaczem języka migowego, który choć nie pracuje w urzędzie, to jest zawsze do dyspozycji.
W gminie Kunów jest dwóch pracowników posługujących się językiem migowym, ale np. w Bodzechowie czy Ćmielowie dopiero zamierzają wysłać kogoś na takie kursy. Wójt Bodzechowa – Jerzy Murzyn, tłumaczy, że do tej pory osoby niepełnosprawne przychodziły z opiekunami. Ustawa o języku migowym która weszła w życie 1 kwietnia nakłada na instytucje publiczne obowiązek zapewnienia osobom głuchym lub niedosłyszącym bezpłatnego i bezproblemowego dostępu do swoich usług.
Teresa Czajkowska