Trwają ostatnie przygotowania do otwarcia nowej siedziby muzeum archeologicznego w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Pierwsi turyści zostaną przyjęci już 26 kwietnia, podczas wojewódzkiej inauguracji sezonu turystycznego. Będą mogli podziwiać, nie tylko zaliczane do dziedzictwa narodowego neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego, ale także nowe ekspozycje w pawilonach wystawienniczych.
Prace budowlane trwały niespełna rok, w tym czasie powstał kompleks parterowych pawilonów o powierzchni ponad 1500 metrów kwadratowych. Poza pomieszczeniami administracyjnymi i przeznaczonymi do obsługi ruchu turystycznego, są w nich cztery sale wystawiennicze, konferencyjna i edukacyjna, magazyny oraz pracownie dla naukowców i archeologów.
Włodzimierz Szczałuba, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu informuje, że na turystów czekać będą trzy ekspozycje. Dwie będą tymczasowe, a jedna- traktująca o polskich zabytkach, znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO będzie na stałe.
Jedną z tych wystaw zatytułowaną „Posłańcy z przeszłości” będą stanowiły eksponaty przyrodnicze mające nawet 150 mln lat. Za jej przygotowanie odpowiada Karol Furyk. Artysta odpowiedzialny za jej aranżację, wyjaśnia, że fragment muszli, który jest motywem łączącym wszystkie eksponaty, to także wzór matematyczny występujący w naturze.
Nowości będą czekały na turystów także poza nowym budynkiem. Na ukończeniu jest rekonstrukcja wioski neolitycznej oraz grobu megalitycznego. Jedynie trasa podziemna, przynajmniej w najbliższym czasie pozostanie niezmieniona. Według zapewnień Włodzimierza Szczałuby, jakiekolwiek przeróbki będą podejmowane wyłącznie po konsultacjach z naukowcami, którzy o przyszłości neolitycznych kopalni krzemienia będą debatować na ogólnopolskiej konferencji we wrześniu.
Otwarcie nowego kompleksu zbiegło się z obchodzoną w tym roku 90. rocznicą odkrycia koło Ostrowca kopalni krzemienia pasiastego przez profesora Jana Samsonowicza. Uroczystości związane z tą rocznicą zaplanowano na lipiec.
Teresa Czajkowska