Uroczystości, z okazji 69 rocznicy ujawnienia Zbrodni Katyńskiej odbyły się w Kielcach. Na Cmentarzu Partyzanckim, przed pomnikiem ofiar, oddano hołd Polakom zamordowanym decyzją najwyższych władz Związku Radzieckiego.
Jak powiedziała podczas uroczystości Anna Łakomiec- prezes stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Kielcach, świat dowiedział się o mordzie tysięcy niewinnych bezbronnych ludzi. Była to próba pozbycia się polskiej elity intelektualnej, stanowiącej potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Strzałem w tył głowy zabito wybitnych dowódców, oficerów Wojska Polskiego, policjantów, uczonych, profesorów wyższych uczelni, artystów, lekarzy, nauczycieli i prawników.
Mimo, że zbrodnia była ukrywana przez pół wieku, pamięć o zamordowanych w Katyniu była żywa. Zastępca prezydenta Kielc – Andrzej Sygut wspomina, że kielczanie od dawna czcili pamięć pomordowanych, nawet w czasach, w których prawdy o Zbrodni Katyńskiej ujawniać nie było wolno, a manifestowanie poglądów było karane.
Na Cmentarzu Starym w Kielcach wspominano też wywiezionych 70 lat temu na Sybir. Na Nieludzką Ziemię trafiło wtedy 320 tysięcy Polaków.
Marcin Przemirski