W Kopalniach i Zakładach Chemicznych Siarki „Siarkopol” w Grzybowie rozpoczął się kolejny etap prywatyzacji spółki, którą prowadzi Ministerstwo Skarbu Państwa. Jak już informowaliśmy, resort zakwalifikował do niego cztery firmy: Kopalnię Granitu „Kamienna Góra” z siedzibą w miejscowości Micigózd, Sandomierskie Kopalnie Dolomitu, Zakłady Azotowe w Tarnowie oraz spółkę Core Minerals Private Limited z siedzibą w Jersey.
Aktualnie trwa wstępne badanie „Siarkopolu” przez te firmy. Na tej podstawie powstaną wiążące oferty, które do końca kwietnia mają trafić do Ministerstwa Skarbu Państwa. Spółki, które zostaną dopuszczone do finałowego etapu prywatyzacji mają być znane na początku maja. Tymczasem, jak powiedział Radiu Kielce Andrzej Czeczot, szef zakładowej Solidarności w „Siarkopolu”, przygotowywany jest pakiet socjalny, jaki załoga będzie chciała wynegocjować z potencjalnym inwestorem.
– Pakiet będzie zawierał wszystkie rzeczy, jakie wynikają z obecnie obowiązującego zbiorowego układu pracy. Znajdą się w nim też zapisy dotyczące między innymi premii prywatyzacyjnej, gwarancji zatrudnienia oraz kwestii ewentualnych odpraw dla pracowników – wyjaśnia Andrzej Czeczot.
Ministerstwo Skarbu Państwa wystawiło na sprzedaż 85 procent akcji, za 46 milionów 750 tysięcy złotych. Pozostałe 15 procent, zgodnie z ustawą o komercjalizacji i prywatyzacji, trafi nieodpłatnie do pracowników Kopalni i Zakładów Chemicznych Siarki.
Przeciwne sprzedaży spółki są związki zawodowe, działające w „Siarkopolu”. Związkowcy starają się przekonać resort do wstrzymania sprzedaży. Według nich, dla skarbu państwa korzystniejsze finansowo będzie zatrzymanie 100. procent akcji „Siarkopolu”.
Zatrudniający ponad 700 osób zakład zajmuje się wydobyciem siarki metodą podziemnego wytopu. Należąca do spółki kopalnia „Osiek” jest jedyną pracującą na świecie, w której odbywa się eksploatacja złóż siarki w taki sposób. 75 procent produkcji „Siarkopolu” trafia na eksport. Między innymi do Maroka, Rosji, Hiszpanii, Brazylii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Robert Felczak
fot. siarkopol.eu