13 świętokrzyskich spółek, należących do Skarbu Państwa ma zostać sprzedanych w ciągu najbliższych dwóch lat. Zakłada to przyjęty przez rząd, a przygotowany przez Ministerstwo Skarbu Państwa „Plan prywatyzacji na lata 2012-2013”. W sumie resort zamierza sprywatyzować 300 spółek.
W przypadku regionu świętokrzyskiego prywatyzacyjny wykaz, przygotowany przez Skarb Państwa obejmuje kilka bardzo dobrze radzących sobie na rynku firm. Między innymi kieleckie Centrum Produkcyjne Pneumatyki „PREMA”, Uzdrowisko Busko-Zdrój oraz Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” w Grzybowie.
Ponadto sprywatyzowane mają zostać Zakłady Górniczo-Metalowe „Zębiec” w Zębcu, Zakłady Urządzeń Chemicznych i Armatury Przemysłowej „CHEMAR”, Zakłady Wyrobów Kamionkowych „MARYWIL” w Suchedniowie, PKS-y w Busku Zdroju i Ostrowcu Świętokrzyskim, skarżyski Zakład Produkcyjno-Handlowy Artykułów Gospodarstwa Domowego „MESKO-AGD”, kieleckie Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe HORN, a także mająca siedzibę w Nowinach spółka BUDOPOL-DELTA.
Planami prywatyzacyjnymi resortu skarbu zaskoczony jest Waldemar Bartosz, szef świętokrzyskiej „Solidarności”. Jego zdaniem, ministerstwo kieruje się wyłącznie chęcią doraźnego uzyskania dochodów do budżetu państwa.
– Szczególnie bulwersuje plan prywatyzacji Uzdrowiska Busko-Zdrój. Przez lata poszczególni ministrowie deklarowali, że pięć uzdrowisk, w tym buskie, pozostaną instytucjami publicznymi. Tymczasem okazuje się, że ważniejsza jest doraźna korzyść finansowa dla budżetu państwa – powiedział Radiu Kielce Waldemar Bartosz.
Jego stanowisko podziela Andrzej Czeczot, szef Solidarności w „Siarkopolu”, spółce, w której proces prywatyzacyjny już się rozpoczął.
– Prywatyzacja „Siarkopolu” to błąd. Spółka jest w bardzo dobrej kondycji finansowej, są pieniądze na inwestycje i rozwój. Staramy się przekonać ministra, aby tę decyzję zmienił – mówi Andrzej Czeczot.
W 13, należących do Skarbu Państwa świętokrzyskich spółkach, które mają zostać sprzedane w latach 2012-2013, resort posiada od nieco ponad 2 do 100 procent udziałów. Przychody ze sprzedaży udziałów Skarbu Państwa w 300 spółkach, przewidzianych do prywatyzacji mają w tym roku wynieść 10 miliardów złotych.
Robert Felczak