Kilkuset uczniów z kieleckich szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w happeningu „Umieranie zgodne z życiem”. Trzymając się za ręce stworzyli na kładce nad ulicą Źródłową łańcuch, który połączył Zespół Szkół Katolickich imienia Świętego Stanisława Kostki oraz Zespół Szkół Ekonomicznych imienia Mikołaja Kopernika.
Jak poinformowała nas Anna Wychowaniec, nauczyciel z Zespołu Szkół Ekonomicznych, akcja ma pokazać społeczeństwu, że dla ludzi młodych starość i umieranie nie są tematami tabu. Natomiast łańcuch symbolizować ma wzajemne wspieranie się oraz pokazani, że młodzi ludzie są otwarci na trudne tematy takie jak starość i umieranie.
Wśród osób, które wzięły udział w happeningu byli m. in. Wiktoria Bartos oraz Hubert Mróz. Jak mówili, śmierć nie dotyczy tylko osób starszych, dotyka także osoby w ich wieku, stąd pomysł na tę kampanię.
W ramach akcji „Umieranie zgodne z życiem” w kwietniu kielecka młodzież zorganizuje kwestę na rzecz budowanego na osiedlu Czarnów stacjonarnego hospicjum.
Iwona Murawska
Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Kielc oraz osoby z Klubów Seniora wezmą udział w happeningu. Trzymając się za ręce stworzą łańcuch na kładce nad ul. Źródłową. Połączy on Zespół Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika i Zespół Szkół Katolickich im. Św. Stanisława Kostki. Obie placówki realizują wspólnie projekt pod nazwą „Umieranie zgodne z życiem”.
Jak poinformowała Iwona Kozera – nauczycielka ekonomika i koordynatorka
projektu, celem kampanii jest oswojenie lęku przed umieraniem. Z
pomysłem akcji wystąpiła młodzież, bo śmierć dotyka również osoby w ich
wieku.
Do projektu przystąpiło 11 szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie
uczestniczyli już w warsztatach dotyczących tej trudnej tematyki. W
planach mają m. in. kwestę na rzecz budowanego w Kielcach hospicjum i
konkurs na scenariusz i realizację filmu o śmierci.
Happening rozpocznie się o 11.00. Po akcji młodzież i
seniorzy przejdą do kina „Moskwa”, gdzie obejrzą film Małgorzaty
Szumowskiej „33 sceny z życia”.
Renata Morąg