Zasada równych szans kobiet i mężczyzn była tematem szkolenia, które zorganizowano dla przedsiębiorców w Kieleckim Parku Technologicznym. Dyrektor instytucji Szymon Mazurkiewicz wyjaśnia, że warsztaty są potrzebne, ponieważ wielu przedsiębiorców nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, że musi stosować się do wytycznych unijnych dotyczących tej zasady.
Potwierdzają to uczestnicy warsztatów. Karol Kaleta z SimpleOutsourcing.pl twierdzi, że informacje, które przekazano pomogą jego w firmie m. in. podczas przygotowania ogłoszeń, w których poszukiwani są przyszli pracownicy. Tłumaczy, że w takich anonsach należy unikać oczywistego określenia płci, a zwroty użyte w tekście powinny być neutralne. Przykładem dyskryminacji jest np. sformułowanie „Zatrudnię pracownika sekretariatu, mile widziane kandydatki do 35 lat”.
Prowadząca szkolenie Aneta Nasternak-Kmieć informuje, że ważne jest żeby zasadę równości kobiet i mężczyzn stosować zarówno w życiu społecznym, jak i w firmie. Podkreśla, że jej stosowanie przynosi wiele korzyści, bo mieszane zespoły są np. znacznie bardziej kreatywne. Jej zdaniem, dostosowanie się do przepisów unijnych sprawia, iż rośnie renoma firmy. Aneta Nasternak-Kmieć podkreśla, że idealna byłaby sytuacja, w której stosowanie zasady równości wynikałoby z mentalności, a nie z konieczności dostosowania się do przepisów.
Radosław Podsiadły