Cztery oferty zostały zakwalifikowane przez Ministerstwo Skarbu Państwa do dalszego etapu prywatyzacji Siarkopolu w Grzybowie. Są to Kopalnia Granitu „Kamienna Góra” z siedzibą w miejscowości Micigózd, sandomierskie Kopalnie Dolomitu w Sandomierzu, Zakłady Azotowe w Tarnowie oraz spółka Core Minerals Private Limited z siedzibą w Jersey.
Ministerstwo Skarbu Państwa wystawiło na sprzedaż 85 procent akcji, za 46 milionów 750 tysięcy złotych. Pozostałe 15 procent, zgodnie z ustawą o komercjalizacji i prywatyzacji, trafi nieodpłatnie do pracowników Kopalni i Zakładów Chemicznych Siarki.
Przeciwne sprzedaży spółki są związki zawodowe działające w Siarkopolu. Szef zakładowej Solidarności Andrzej Czeczot powiedział Radiu Kielce, że załoga stara się przekonać resort do wstrzymania sprzedaży. Jego zdaniem dla skarbu państwa korzystniejsze finansowo będzie zatrzymanie 100-procent akcji Siarkopolu.
Zatrudniający ponad 700 osób „Siarkopol” zajmuje się wydobyciem siarki metodą podziemnego wytopu. Należąca do spółki kopalnia „Osiek” jest jedyną pracującą na świecie, w której odbywa się eksploatacja złóż siarki w taki sposób.
75 procent produkcji Siarkopolu trafia na eksport. Między innymi do Maroka, Rosji, Hiszpanii, Brazylii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Robert Felczak
fot. wikipedia.org