JuraPark w Bałtowie został laureatem nagrody Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego za popularyzowanie nauki. W ten sposób nagrodzono przede wszystkim jego edukacyjne osiągnięcia.
Bałtowski park to nie tylko wielki plac zabaw, ale także miejsce, gdzie prowadzone są zajęcia edukacyjne dla dzieci, dorośli zaś w przystępny sposób mogą swoją wiedzę uzupełnić zwiedzając choćby Prehistoryczne Oceanarium, Multimedialny Tunel Czasu czy Pawilon Paleontologiczny. I właśnie za takie propagowanie wiedzy, w tym przede wszystkim o dinozaurach i czasach, w jakich żyły, JuraPark w Bałtowie został nagrodzony w prestiżowym konkursie „Popularyzator Nauki”.
Halina Kisiel ze Stowarzyszenia „Delta” prowadzącego bałtowski park, podkreśla, że od samego początku głównym założeniem pomysłodawców była nauka poprzez zabawę. Ale to nie jedyny wkład bałtowskiego Juraparku w popularyzowanie wiedzy, park systematycznie współpracuje z ośrodkami naukowymi.
JuraPark to nie tylko świetne miejsca do zabawy i wypoczynku w Bałtowie, Krasiejowie czy Solcu Kujawskim. To także ekspedycje naukowe do Chin, Maroka czy na Kretę, gdzie geolodzy badają najstarsze ślady na Ziemi, często przywożąc unikatowe eksponaty do bałtowskiego Pawilonu Paleontologicznego. A efektem tych wypraw są publikacje naukowe.
W Krasiejowie np. ciągle prowadzone są wykopaliska, w sezonie letnim natomiast można podglądać pracę paleontologów. To jedyne takie miejsce w Europie, gdzie turyści mogą oglądać wykopaliska przez przeszkloną podłogę.
Teresa Czajkowska