Rada Gminy Dwikozy zdecydowała o likwidacji 5 szkół podstawowych: w Gałkowicach, Mściowie, Starym Garbowie, Słupczy i Gierlachowie. Za było 8 radnych, przeciw 6. Nie było żadnej dyskusji. Likwidację 5 szkół ujęto w jednej uchwale. Projekt zamknięcia placówek negatywnie zaopiniował Związek Nauczycielstwa Polskiego i Kuratorium Oświaty w Kielcach.
W sesji uczestniczyło 20 rodziców i nauczycieli, którzy po głosowaniu byli bardzo zaskoczeni tym, że tak łatwo podjęto decyzję. Szkoły mają być przejęte przez stowarzyszenia, które zawiązali mieszkańcy. Ludzie boją się jednak, że nie podołają ciężarowi prowadzenia placówek, ze względów finansowych i organizacyjnych. Żadna z nowych organizacji nie ma doświadczenia w prowadzeniu placówek oświatowych. Żalą się, że władze gminy nie przedstawiły przedstawicielom stowarzyszeń zasad dalszej współpracy po przejęciu szkół, nie wiedzą na jakiego rodzaju pomoc mogą liczyć.
Wójt Dwikóz Marek Łukaszek powiedział, że zgodnie z obowiązującym prawem, samorząd zapewni dowóz dzieci do szkół, ponadto odda stowarzyszeniom rządową subwencję oświatową. Wójt stwierdził, że nie jest klarowna sprawa prowadzenia przez gminę remontów w szkołach. Może się okazać, że nie pozwalają na to przepisy, dlatego sprawa będzie jeszcze analizowana.
Likwidacja szkół w gminie Dwikozy, jak wszędzie spowodowana jest ekonomią. Rocznie do rządowej subwencji oświatowej samorząd dopłaca nawet 3 mln 700 tys. zł. Przekształcenie sieci szkół spowoduje, że koszty utrzymania oświaty zmniejszą się o 1 mln 700 tys. złotych. Dzięki temu, można będzie realizować inwestycje bez konieczności zaciągania kredytu – powiedział wójt Marek Łukaszek. Dodał, że do tej pory, na zadania inwestycyjne, gmina zaciągała kredyt, a oświatę finansowała z własnych środków. Dalsze utrzymywanie tego stanu jest zbyt dużym obciążeniem finansowym dla budżetu gminy.
Grażyna Szlęzak-Wójcik