Świętokrzyskie samorządy i prywatne firmy nie są zainteresowane prowadzeniem inwestycji, w ramach partnerstwa publiczno- prywatnego. Mimo że taka możliwość istnieje od kilku lat, jedynym przedsięwzięciem realizowanym w ten sposób w regionie jest kompleks basenów mineralnych w Solcu-Zdroju.
Wiceprezydent Kielc- Czesław Gruszewski wyjaśnia, że idea współpracy biznesu i samorządów jest interesująca, ale jego zdaniem korzystniejszym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu na realizację inwestycji. „Partner prywatny, wnosząc kapitał, który też często jest kredytem, musi mieć zapewniony zysk. To sprawia, że miasto jest zmuszone spłacać kredyt zaciągnięty przez partnera, a dodatkowo angażuje własne pieniądze. To sprawia, że samorządy nie są zainteresowane taką formą realizowania inwestycji”- tłumaczy Czesław Gruszewski.
Tomasz Tworek, prezes Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan, a jednocześnie szef firmy Dorbud uważa, że współpraca sektora publicznego i prywatnego ożywi się, kiedy samorządy stracą możliwość zaciągania kredytów na inwestycje. „Dokąd są pieniądze, samorządy będą inwestowały same, ale gdy takie możliwości się wyczerpią, będą zmuszone do współpracy z przedsiębiorcami”- uważa biznesmen.
Podobnego zdania jest Aleksandra Woźniak ze świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego. Jej zdaniem, samorządy wyczerpują własne możliwości kredytowe, na inwestycje współfinansowane przez Unię. Brak pieniędzy w budżetach sprawi, że partnerstwo publiczno-prywatne może się okazać jedynym rozwiązaniem pozyskania funduszy.
W regionie świętokrzyskim realizowany jest obecnie projekt informacyjny, który ma spopularyzować współpracę publiczno-prywatną. W Kielcach i Sandomierzu odbędą się bezpłatne szkolenia. W stolicy regionu warsztaty odbędą się 23 lutego i 15 marca, a w Sandomierzu 29 lutego.
Robert Felczak