Pierwsza w Polsce pracownia cyklotronowa, której celem jest komercyjna produkcja radiofarmaceutyków służących do diagnostyki onkologicznej otwarta została w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.
Jak poinformował dyrektor szpitala – Stanisław Góźdź, do tej pory radiofarmaceutyki, ratujące życie tysiącom pacjentów w całej Polsce, sprowadzane były z Niemiec i z Austrii.
Jak dodaje, od dziś pacjenci ŚCO będą mogli skorzystać z najnowocześniejszych technik diagnostyki molekularnej i nuklearnej.
Janusz Braziewicz – kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej w ŚCO podkreśla, że żywotność radiofarmaceutyków wynosi zaledwie jeden dzień, dlatego najlepiej jest, gdy ośrodek ich produkcji znajduje się w pobliżu miejsca, w którym przeprowadzane są badania diagnostyczne.
Cyklotrony działają w szpitalach w Bydgoszczy i Gliwicach, ale te ośrodki produkują radiofarmaceutyki tylko na swoje potrzeby. Sfinansowane i utrzymywane są z budżetu tych lecznic. Natomiast cyklotron w Kielcach zakupiła firma komercyjna i to ona będzie utrzymywała sprzęt. Dzięki uruchomieniu urządzenia na miejscu, oszczędności Świętokrzyskiego Centrum Onkologii sięgać będą około 1,5 mln zł – szacują władze województwa
Radiofarmaceutyki produkowane będą na potrzeby Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, a także rozprowadzane do innych klinik w Polsce, i Europie Środkowej i Wschodniej.
Iwona Murawska