Powołaniem kilkuosobowego zespołu, który będzie uczestniczył w posiedzeniach sejmowej komisji samorządu terytorialnego, zakończyło się posiedzenie Związku Miast i Gmin Regionu Świętokrzyskiego. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast domagają się zwiększenia pensum nauczycielskiego, niektórzy postulują nawet likwidację Karty Nauczyciela. Rozgoryczeni szefowie świętokrzyskich gmin narzekają, że z każdym rokiem dokładają coraz więcej do subwencji oświatowej.
Pojawił się też pomysł, aby likwidować lub przekształcać małe szkoły niejako „z automatu”, w momencie, gdy liczba uczniów zmniejszy się wobec ustalonej odgórnie liczby. Powołany zespół, który reprezentować będzie Związek Miast i Gmin Regionu Świętokrzyskiego, chce uczestniczyć w najbliższym posiedzeniu sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego 29 lutego – poinformowała wiceprzewodnicząca związku Elżbieta Frejowska, wójt gminy Nagłowice. Wójt ubolewa, że głos samorządów nie jest brany pod uwagę przez gremia, które decydują o przyszłości polskiej oświaty.
W posiedzeniu Związku Miast i Gmin Regionu Świętokrzyskiego uczestniczyli także posłowie Platformy Obywatelskiej: Marzena Okła-Drewnowicz i Lucjan Pietrzczyk. Marzena Okła-Drewnowicz przyznała, że system oświaty w Polsce powinien w dużej mierze być zreorganizowany. Jak wyjaśnia – są różnice w dążeniach nauczycieli, którzy bronią Karty Nauczyciela, a samorządowcami, którzy chcą jej likwidacji.
Do związku Miast i Gmin Regionu Świętokrzyskiego należy 96 samorządów gminnych na istniejące w województwie 102 gminy.
Ewa Okońska