Ponad dwadzieścia różnych wydarzeń, organizowanych w całym województwie będzie towarzyszyło obchodom 30. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Świętokrzyska Solidarność, Instytut Pamięci Narodowej i inne instytucje przygotowały w Kielcach i regionie m.in. wystawy, debaty, projekcie filmów i konferencje naukowe.
Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności mówi, że obchody tej rocznicy nie należą do przyjemnych, ale warto wracać do tamtych wydarzeń i wyciągać z nich wnioski. Dodał, że obchody rocznicy mają zwrócić uwagę na skutki stanu wojennego i ofiary tego okresu.
Pierwszego grudnia w siedzibie Archiwum Państwowego w Kielcach otwarta zostanie wystawa pamiątek ze stanu wojennego. Dzień później w Ostrowcu odbędzie się konferencja naukowa, poświęcona stanowi wojennemu w regionie świętokrzyskim. Główne uroczystości odbędą się 13 grudnia na kieleckim Rynku, gdzie zaplanowano pokaz grupy rekonstrukcji historycznych, będzie też otwarta wystawa „586 dni stanu wojennego”, a wieczorem uroczysta msza święta. Leszek Bukowski, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej ma nadzieję, że w uroczystościach wezmą też udział młodzi ludzie, którzy urodzili się już po zakończeniu stanu wojennego.
Specjalny program przygotowało m.in. Muzeum Historii Kielc. Placówka zaprezentuje techniki drukarskie z okresu stanu wojennego, będą też projekcje filmów o tamtym czasie w Polsce. Z kolei w Dworku Laszczyków odbędzie się dyskusja na temat stanu wojennego na kieleckiej wsi.
Michał Michta