Konkurs dla pracodawców, którzy w swoich zakładach wprowadzili całkowity zakaz palenia mimo, że mogli stworzyć palarnię – to jedna z propozycji uczestników lokalnej koalicji antytytoniowej, która spotkała się dziś w Kielcach. Ewa Ziemkiewicz z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, koordynująca ogólnopolską kampanię społeczna „Odświeżamy nasze miasta” uważa, że należy promować dobre praktyki i nagradzać tych, którzy dbają o zdrowie swoich pracowników.
Obowiązująca od roku znowelizowana ustawa antytytoniowa osiągnęła zamierzony skutek, jednak nie wszyscy znają swoje prawa i obowiązki. Stąd propozycja dla koalicjanta akcji, którym jest Urząd Miasta w Kielcach, aby na przystankach autobusowych umieścić informacje o obowiązującym w tych miejscach – zakazie palenia.
Z kolei Świętokrzyskie Centrum Onkologii – również działające w koalicji – zamierza dotrzeć z warsztatami szkoleniowymi do młodzieży i nauczycieli szkół ponadgimanzjalnych, by zachęcić ich do aktywnego działania w projektach profilaktycznych. Uczestnicy spotkania liczą także na wolontariuszy. Koalicja antytytoniowa działa w regionie od roku. W jej skład oprócz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej wchodzą m.in. władze miasta i regionu, policja, straż miejska i kuratorium oświaty.
Renata Morąg