W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór krwi, czyli białaczkę. Ratunkiem dla takich osób jest przeszczep szpiku. W Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym przy ulicy Artwińskiego 3 w Kielcach odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku. W trakcie akcji będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku.
Grzegorz Dulnik, kierownik biura regionalnego Fundacji Spełnionych Marzeń przekonuje, że rejestracja trwa zaledwie kilka minut, a w ten sposób możemy w przyszłości uratować komuś życie. Procedura będzie polegać na pobraniu wymazu z gardła, wcześniej trzeba okazać dowód osobisty.
Grzegorz Dulnik dodaje, że sam proces pobrania szpiku, kiedy potencjalny dawca zostanie skojarzony z biorcą, nie jest poważną operacją. Pobranie komórek macierzystych wygląda podobnie, jak pobranie krwi. Zabieg trwa około 5 godzin.
Potencjalnym dawcą szpiku może zostać zdrowa osoba w wieku od 18 do 55 roku życia. Fundacja DKMS, która organizuje niedzielną akcję i ma siedzibę w Warszawie w ciągu 3 lat działalności zarejestrowała ponad 160 tysięcy potencjalnych dawców szpiku.
Niezależnie od Fundacji w naszym regionie potencjalnych dawców rejestruje także Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. W swojej bazie ma 10 tysięcy osób. W sumie w całym kraju jest 11 podmiotów posiadających zezwolenie Ministra Zdrowia na pozyskiwanie potencjalnych dawców szpiku.
Dzień Dawcy Szpiku w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym przy ulicy Artwińskiego 3 będzie trwać od godziny 11 do 17.
Paweł Kocańda